DÜNYA LİDERLERİ 1 TON DÖNER YEDİ

Güncel, Sektörel Haberler, slide 20 Kasım, 10:50'de eklendi

G20 zirvesinin düzenlendiği Antalya’daki oteller, dünya liderlerini ağırlamak için ellerinden geleni yaptı. Liderleri ağırlayan Regnum Carya Otel’de zirve boyunca bin personel çalıştı, yaklaşık 1 ton döner, 3 ton kırmızı et tüketildi.

Dünya liderleri 1 ton döner yedi

Burcu Ünal – İstanbul- Milliyet

Antalya’da düzenlenen G20 zirvesi boyunca liderleri ağırlayan Regnum Carya Otel ile basın üssü olarak kullanılan Kaya Palazzo Otel’de yaklaşık 2 ton döner ve 5 ton kırmızı et tüketildi. Regnum Carya Otel, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Güney Kore Cumhurbaşkanı Park Geun-hye üşüyünce tüm klima sistemlerini iki lidere göre ayarladı.

 G-20 Zirvesi’nde Belek’te ‘Güvenli Bölge’de bulunan otellerde konaklayan katılımcıların memnuniyeti için hiçbir masraftan kaçınılmadı. Hemen tüm otellerde 24 saat boyunca yemek servisi bulunurken en fazla tüketimin yapıldığı otellerden ikisi liderlerin ağırlandığı Regnum Carya ile basının ağırlandığı Kaya Palazzo Otel oldu. Liderlerin otelinde zirve boyunca bin personel çalıştı.

Bin personelin yaklaşık 400’ü aşçı ve servis personeli idi. Menülerde ağırlıklı olarak Türkiye’ye özgü tatlılara yer verildi. En çok da döner, lahmacun, pide çeşitleri ve baklava talep gördü.

En çok muz yediler

Otelde zirve boyunca 1 ton döner, 3 ton kırmızı et, 5 kuzu çevirme, 1.5 ton tavuk eti, 750 kilo balık, 500 adet alabalık ve 350 adet somon tüketildi.

Normal zamana göre tüketiminde ciddi artış gözlemlenen bir diğer yiyecek ise muz oldu. Otelde tatil sezonlarında aynı sürede 18 koli muz tüketilirken, G20’de 70 koli muz tüketildi. Salata malzemeleri ve pirinç de tatil sezonunda aynı sürede tüketilenin 5 katı yenildi. Yemekler sırasında ülke liderlerine kendi ülkelerinin meyveleri servis edildi. Liderlere tercihlerine göre özel servis de yapıldı. Suudi arabistan Kralı Salman Bin Abdülaziz sadece et yerken, sıkı bir vejeteryan olan Hindistan Başbakanı Narendra Modi’ye da vejeteryan yemekler servis edildi.

Zirvede en fazla ilgiyi Türk kahvesi gördü. Bazı konukların, tadını çok beğendikleri Türk kahvesini neredeyse her yemeğin ardından içtiği belirtildi. 

63 bin adet yumurta

Basın üssü olarak kullanılan Kaya Palazzo Otel’de ise en fazla meyve tüketildi. 3 bin 250 kilo muz, 2 bin kilo mandalina ve 1500 kilo kırmızı elma yenildi. Et tüketiminde ise basın, liderlerin gerisinde kaldı. 600 kilo et döner, 600 kilo tavuk döner, 850 kilo antrikot, 850 kilo kuzu but ve 750 kilo kıyma tüketildi.

Basın mensuplarının tüketimi içerisinde en dikkat çeken kalemlerden biri de 63 bin adet yumurta oldu. Ayrıca basın merkezinde de 24 saat boyunca yiyecek ve içecek bulmak mümkündü. Merkezde 11 bin kutu kola tüketildi.

Zirveye katılan lider eşlerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ev sahipliği yaptı. Lider eşleri, kendilerine ikram edilen yiyecekleri çok beğendi

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.