Dünya Salda Gölü Kampanyasını Destekledi

Güncel 8 Ağustos, 13:17'de eklendi

Dünya Salda Gölü Kampanyasını Destekledi

CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker’in Salda Gölünü beton yapılaşmadan kurtarmak için başlattığı kampanya tüm dünyadan büyük destek gördü.

Salda Gölü

Göker’in Change.org/SaldayaDokunma başlığıyla başlattığı, “Salda Gölü’ne Millet Bahçesi yapılmasını ve gölün yok olmasını istemiyorum” kampanyasında imza desteği 200 bini geçti. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Salda Gölü’nde 300 bin metrekarelik bir alanda Millet Bahçesi inşa edileceğini açıklamıştı.

Göker, kampanya ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Mars yüzeyinde bulunan toprak yapısıyla benzer özellikler taşıyan Salda Gölü, dünya üzerindeki 2 bölgeden biri olmasının yanı sıra akademik çalışmalara da konu edilmiş bir doğa harikasıdır.

Bakan’ın geçtiğimiz Ocak ayında Salda’ya Millet Bahçesi yapılacağını açıklamasının ardından başlattığımız imza kampanyasına destek her geçen gün artıyor” açıklamasında bulundu.

CHP’li Vekil, “Salda Gölü’ne ihanet eden bu tarz projelere karşı mücadelemiz her zaman ve her platformda sürecektir” dedi. Change.org’daki kampanyaya destek veren tüm çevre dostlarına teşekkürlerini iletti.

Kampanyaya Change.org/SaldayaDokunma adresinden ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Salda Gölü Davasında Ara Karar

Salda Gölü Davasında Ara Karar

Isparta İdare Mahkemesi, Salda Gölü’nde millet bahçesi inşa edilmesi projesinin iptali ve yürütmenin durdurulması talebiyle açılan davada verdiği ara kararı açıkladı.

Mahkeme, 5 gün içerisinde proje ve ihaleyle ilgili tüm belgeleri istedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ‘Millet Bahçesi ve Millet Bahçesine ait Sosyal Donatıları ile Altyapı ve Çevre Düzenlemesi’ ihalesi, Yeşilova sakini 5 kişi tarafından yaklaşık bir hafta önce yargıya verildi.

Isparta İdare Mahkemesi 31 Temmuz’da yapılan ihalenin yürütmesinin durdurulması ve iptali istenen davayla ilgili ara karar verdi.

Mahkeme, tüm belgelerle birlikte ihale kararını onaylayan şube veya birim tarafından gerçekleştirilen ihaleyle ilgili durumun ayrıntılı izah edilmesi talebinde de bulundu. Mahkeme oy birliğiyle söz konusu tüm belgelerin 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun 20. ve 20/A-f maddesi uyarınca davanın ivedi yargılama usulüne tabi olması sebebiyle ara karar süresinin 5 gün olarak belirlenmesine karar verdi.

Davayı açan Yeşilova sakinlerinin avukatı Münip Ermişkonuyla ilgili açıklama yaptı:

“Daha çok yürütmenin durdurulması taleplerinde süre kısaltması söz konusu. Bakanlık ve TOKİ’nin yanıtları vermek  ve tüm ihale dosyalarını 5 gün içerisinde projeleri mahkemeye göndermesi lazım. 5 gün sonra mahkeme tekrar toplanarak yürütmenin durdurulmasıyla ilgili karar alacak” açıklamasında bulundu.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.