DÜNYA TURİZMİ BÜYÜDÜ !

Güncel, Sektörel Haberler, slide 19 Ocak, 18:12'de eklendi

BM Dünya Turizm Örgütü, Dünya Turizm Barometresi’ni yayınladı. Buna göre, 2015’te dünyada seyahat eden kişi sayısı %4,4 artarak 1 milyar 184 milyona ulaştı.

dunyayi-kac-milyon-kisi-geziyor-140841

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü UNWTO’nun paylaştığı rakamlara göre, dünyada seyahat eden kişi sayısının 50 milyon civarında (%4,4) artarak 1 milyar 184 milyona ulaştı. Öte yandan BM Dünya Turizm Örgütü, yaptığı açıklamada ziyaretçi sayısındaki gelişmelerin gelişmiş ekonomilerde %5; gelişmekte olan ülkelerde ise %4 civarında gerçekleştiğini belirtti.Turizmdatabank’ta yer alan bilgiye göre, Avrupa genelinde, Amerika’da ve Asya Pasifiklerde ziyaretçi sayısı %5 dolayında büyürken, Ortadoğu %3, Afrika ise %3’e yakın artış kaydetti. 2015 yılını %5 büyüme ile kapatan Avrupa 609 milyon kişi tarafından ziyaret edildi. Ayrıca, Orta ve Doğu ile Kuzey Avrupa %6, Güney Akdeniz de %5 artış gösterdi. Batı Avrupa’daki büyüme ise %4 olarak kaydedildi.Avrupa gibi %5 büyüyen Asya Pasifikler 277 milyon ziyaretçiye ulaşırken, Okyanusya %7, Güney doğu Asya %5, Güney ve Kuzeydoğu Asya da %4 gelişme gösterdi. Amerika kıtası da %5 büyüme ile 11 milyon ziyaretçiye ulaştı. Bölgede ABD, Karaibler ve Orta Amerika %7 Güney ve Kuzey Amerika da %4’er gelişme gösterdi. Yüze 3 dolayında artışı yakalayan Ortadoğu bölgesi ise 54 milyon ziyaretçiye ulaştı.

Sınırlı verinin derlendiği Afrika’nın ise %3 büyüme tahmini ile 53 milyona ulaşması beklenirken, Kuzey Afrika’nın %8 gerilediği kıtada diğer alt bölgelerin durumuna ilişkin yeterli veri bulunmadığı açıklandı. 2015 yılında gerçekleşen yurtdışı çıkışlarda Çin, ABD ve İngiltere en canlı pazarlar oldu. Yapılan seyahat harcamalarında Çin çift haneli büyüme ile yine başı çekerken ABD ve bazı Avrupa ülkeleri onu takip etti. Öte taraftan, geçmiş yılların büyüme potansiyeli yükselen pazarlarından Rusya ve Brezilya’da yaşanan durgunluk 2015’te yerini gerilemeye bıraktı.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.