Dünya Turizminde Yüzde 4 Büyüme

Güncel 22 Mayıs, 10:57'de eklendi

Dünya Turizminde Yüzde 4 Büyüme

Yılın ilk çeyreğinde Ortadoğu yüzde 8 ile en hızlı büyüyen bölge oldu, Ortadoğu’yu yüzde 6 ile Asya izliyor…

UNWTO

Kısa adı UNWTO olan Birleşmiş Milletler’e bağlı Dünya Turizm Örgütü yılın ilk çeyreğine ilişkin dünya turizmi verilerini açıkladı.

UNWTO verilerine göre ocak-mart aylarını kapsayan yılın ilk çeyreğinde ziyaretçi sayısında yüzde 4 oranında artış gerçekleşti. Artış yılık ikinci çeyreğinde daha yüksek oranda gerçekleşecek. UNWTO 2019 için yıllık yüzde 3-4 büyüme  bekliyor.

UNWTO Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili yaptığı açıklamada:

“Uluslararası turizm hareketi dünya çapında güçlü performans göstermeye devam ediyor. Bu büyüme ile daha iyi işlere ve daha iyi yaşamlara dönüştürmek için İnovasyona, dijital dönüşüme ve eğitime yatırım yapmaya devam etmemiz gerekiyor” dedi.

Hangi Bölge Ne Kadar Büyüdü

Yılın  ilk üç aylık döneminde Afrika’daki büyüme, Kuzey Afrika’da devam etmekte olan toparlanma sonucu ziyaretçi sayısı yüzde 11 artışla ilk sırada yer aldı.

Dünyanın en büyük turizm bölgesi olan Avrupa, Güney ve Akdeniz Avrupa ve Orta ve Doğu Avrupa’daki büyüme ise yüzde 4 oldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Türkiye Bulgaristan’ı Geçti!

Türkiye Bulgaristan’ı Geçti!

Rusya ve eski Sovyet ülkelerinin vatandaşlarının Türkiye’deki konutlara olan ilgisindeki artış sürüyor.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, Türkiye’de yabancılara konut satışı geçen Nisan ayında 2018’nin aynı dönemine göre yüzde 73 arttı.

Rusya’da yurt dışı emlak arama portalı Prian.ru’da Türkiye, Nisan ayında ilk defa Bulgaristan’ı geride bırakarak ikinci sıraya yükseldi. Rusya vatandaşlarının Türkiye emlak piyasasına ilgisi 2012 yılının başından bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

Business Fm’e değerlenirmede bulunan Prian.ru Genel Yayın Yönetmeni Filipp Berezkin, müşterilerin 2018-2019 yıllarında yaptıkları aramaları inceledik. Rusya vatandaşlarının yurt dışında en fazla konut satın aldıkları ülkeler son 10 yıldır değişmiyor: İspanya, Bulgaristan ve Almanya. Türkiye uzun yıllar boyunca ilk 10’da yer aldı, ancak geçen senenin Ağustos ayından itibaren ciddi bir sıçrama yaptı” dedi.

Yurt dışı gayrimenkul piyasası için bunun ender rastlanan bir durum olduğunun altını çizen Rus emlak uzmanı, “Çünkü Rusya’daki emlak müşterileri tutucudur. Türkiye’nin bu başarısı birkaç faktöre bağlı. Türkiye pazarına ilgi gösterenlerin başında turistler ve potansiyel müşteriler geliyor. Türk Lirası son yıllarda  ciddi değer kaybına uğradı. Bu durumda hem Türkiye’de tatil yapmak hem de konut satın almak çok cazip hale geldi” diye konuştu.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.