Dünyada En Fazla Gürültü Kirliliği Nerelerde Oluyor?

Güncel 1 Mart, 11:57'de eklendi

Dünyada En Fazla Gürültü Kirliliği Nerelerde Oluyor?

Gürültü kirliliğinin en fazla olduğu şehirler arasında, Türkiye’den İstanbul ilk sıralara yerleşti.

Medya takibinin öncü kurumu Ajans Press,  gürültü kirliliğinin en çok yaşandığı şehirleri konu alan araştırmayı inceledi. Ajans Press’in medya yansımalarından ve Indy100 verilerinden derlediği bilgilere göre, İstanbul gürültü kirliliğinin en fazla yaşandığı şehirler listesinde başlarda yer aldı .

Listenin başına ise Çin’den Guangzhou şehrinin yerleştiği görüldü. Diğer şehirler ise; Delhi (Hindistan), Kahire (Mısır) , Mumbai (Hindistan) , Pekin (Çin), Barcelona (İspanya), Mexico City (Meksika), Paris (Fransa) ve Buenos Aires (Arjantin) olarak belirlendi.

Ajans Press ve ITS Medya’nın konuyla alakalı gerçekleştirdiği medya incelemesinde yazılı basına yansıyan haber adetleri de belirlendi. Medya araştırmasında haber çıkışlarının son yıllarda artışa geçtiği, medyanın da önemli çevre başlıkları arasında yer aldığı saptandı. Böylelikle 2015 yılından itibaren “gürültü kirliliği” ile ilgili 5 bin 934 haber çıkışı olduğu görüldü.

 

Gürültü Kirliliği Nedir? Günlük Hayatımıza Etkileri Nelerdir?

Gürültü, sesin insan ve diğer canlıların sağlığına zarar verici seviyelere ulaşmasıdır. Günlük hayatımızda, hepimizin kulakları çeşitli sesler duyar. Trafik gürültüsü, motorlu araçların neden olduğu kirlilik,  yüksek sesli müzik, televizyon sesi, telefonla yüksek sesli konuşan insanların sesleri,  günlük hayatta sık sık duyduğumuz ve aşina olduğumuz seslerdir. Fakat zaman zaman bu sesler, ses olma durumunu aşarak gürültüye sebep olur. Sesler bizi rahatsız etmeye başladığı zaman gürültü kirliliğinden söz edebiliriz.

Yaşamın, Doğaya Verdiği Hasar Kirliliktir.

Birçok yerde, gürültü sağlık üzerinde uzun süreli etkiye sahiptir. Yerleşim alanlarındaki gürültü yönetimi yaşam kalitesini etkileyen önemli bir faktördür. Gürültü sadece; işitme zorluğuna ve konsantrasyon bozukluğuna sebep olmaz. Tüm bu rahatsızlıkların yanında, uykuyu da etkiler. Gürültünün hafızayı dahi etkilediğine dair bilimsel çalışmalar mevcuttur.

 

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.