30.3 C
Antalya
Salı, Temmuz 27, 2021

English EN German DE Russian RU Turkish TR

Dünyada Turizm Yeniden Yazılacak, Türkiye Ön Plana Çıkacak

Dünyada Turizm Yeniden Yazılacak, Türkiye Ön Plana çıkacak

Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, “Tarumar” başlıklı bir yazı yayınladı. COVİD- 19 ‘un dünya turizmindeki dengeleri nasıl değiştireceğine değindi. Covid-19 ile turizm destinasyonlarındaki sıralamada Türkiye’nin turizmdeki yerinin yeniden şekilleneceğini belirtti.

TARUMAR

Bugüne kadar 100 milyon kişiye bulaşan ve yaklaşık 2 milyon kişinin hayatına mal olan koronanın tahribatları gittikçe ağırlaşıyor.

Sağlık konusunun yanında korkunç boyutlara ulaşan ekonomik kayıplar yavaş yavaş su yüzüne çıkıyor. Ekonomisi neredeyse tamamen turizme dayalı, Macau, Tayland gibi ülkelerle önemli turizm geliri sağlayan Amerika, İspanya, Fransa gibi ülkelerin kayıpları çok büyük boyutlara ulaşıyor.

“SEYAHATE ÇIKAMAYAN 1 MİLYAR TURİSTİN FATURASI”

Henüz 2020 yılının resmi verileri açıklanmamakla birlikte Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) dünya genelinde ekonomik kaybın 1 trilyon Dolar’ın üzerinde olabileceğini öngörüyor.

Bu rakam, seyahate çıkamayan 1 milyar turistin dünyaya faturası.

Resmi olmayan verilerle, Dünya Turizm Örgütü’nün verilerini birleştirerek ülkelerin yaklaşık kayıplarını gösteren şöyle bir tablo oluşturdum.

Ortalama turist kaybını %70 aldım buna bağlı gelirin de %70 daha az olduğundan yola çıktım. Birkaç aya resmi veriler açıklanınca bu tablonun da revize edilmesi gerekebilir.

EN BÜYÜK KAYIP AMERİKA’DA

Bir fikir vermesi açısından oluşturduğum bu tabloya göre;

En büyük kayıp 185 milyar Dolar ile Amerika’da.

Turizmin klasikleri İspanya 56.7 milyar Dolar, Fransa 50.4 milyar Dolar, İtalya 35 milyar Dolar kayıp yaşayacak.

Daha az turist getirmekle birlikte, turizm gelirinin yüksek olmasından kaybının da en yüksek olduğu ülkelerden biri Tayland olacak.

Ülkesindeki neredeyse bütün fuarları ve uluslararası organizasyonları iptal eden Almanya özellikle şehir turizminde elde ettiği geliri, 42 milyar Dolar kayıp olarak yaşayacak.

25.5 MİLYAR DOLAR TURİZM GELİRİNDEN MAHRUM KALDIK

🇹🇷 Türkiye, geçtiğimiz seneki yükselişinin ardından 2020 yılında korona etkisiyle yaklaşık 35 milyon turist kaybı ile 25.5 milyar Dolar turizm gelirinden mahrum kaldı.

Veriler tahminidir, Ocak ayı sonunda yayınlanacak TÜİK verileri sonrasında tekrar revize edilebilir.

TURİZM GELİRLERİ İLK DEFA BU KADAR ÖNEMLİ

Telafisi birkaç yıla mal olacak bu kayıplar, yine turizm yolu ile kapatılmaya çalışılacak.

Yukarıdaki 12 ülkeden hiçbiri üst üste iki kez bu kayıpla baş edemez.

Henüz yaklaşık 100 milyon turizm çalışanının işsiz kaldığı ve turizmin en az 50 sektöre yaptığı katkının boyutlarına gelemedik.

Pandemi sonrası yukarıdaki ülkelerden bazılarının yeri değişecek, belki bazıları bu tabloya hiç giremeyecek.

FRANSA ARTIK TURİZMDE DÜNYA BİRİNCİSİ OLMAYACAK

Mesela benim tahminimce Fransa artık dünya birincisi olmayacak. İngiltere’nin BREXIT & coronavirus sonrası yönü hiç belli değil. Çin, Japonya gibi uzak olan Asya ülkeleri en derin kayıplara maruz kalacaklar. Tac Mahal’e bir süre insanlar gitmeyecek.

PANDEMİ SORASINDA HANGİ ÜLKELER ÖN PLANA ÇIKACAK?

Bu süreçte yakın, güneşli, ferah, sağlık altyapısı kuvvetli ülkelerin öne çıkacağını öngörüyorum.

Özellikle Adalar, Adria Kıyıları ve tabii Akdeniz ve Doğu Akdeniz ülkelerinin daha çok şansı olduğunu düşünüyorum.

ESKİLER TARİHE KARIŞACAK VE TURİZM YENİDEN YAZILACAK

Yaşanan korona tecrübeleri ve kamuoyu ile paylaşılan haber ve resimler misafirlerin hala hafızlarında.

Gerçi turist ile korona sürecini birlikte yönetebilen Antalya dışında pek fazla destinasyon da yoktu sanırım. Dünya’da 2020 yılında 3 milyon turistin gittiği bir tatil destinasyonu olduğunu düşünmüyorum. Veriler açıklanınca daha doğru değerlendiririz.

Yani demem o ki; eskiler tarihe karışacak ve turizm yeniden yazılacak.

2021 yılında aylardır dört duvar arasına sıkışmış ve bir an önce kendisini bir yerlere atmayı düşünen 1 milyar insan olacak.

TÜRKİYE’NİN DÜNYA TURİZMİNDEKİ YERİ YENİDEN ŞEKİLLENECEK

Dünya turizm pastasındaki payı %3 olan Türkiye’nin tablolardaki yeri yeniden şekillenecek.

Tabii bu süreci doğru yönetirsek…

Ancak bu eski yöntemlerle değil, yaratıcı, farklı ve etkili yöntemlerle mümkün.

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİhttps://gmdergi.com/online/
13 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden ve POYD’un (Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) resmi yayını olan GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD)’nin resmi yayınıdır. Keyifli okumalar…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

GM MOLA

BİZİ TAKİP EDİN

17,610BeğenenlerBeğen
17,900TakipçilerTakip Et
97AbonelerAbone

SON HABERLER