DÜNYANIN KALBİ ANTALYA’DA ATACAK

Güncel, slide, Turizm Röportajları 20 Nisan, 09:43'de eklendi

Antalya Valisi Muammer Türker mygazete.com’dan Ferhan Bozkaya’ya konuştu. 

d1bc08ff5b9b2b3d3b27c44ccd7fd34f

 

Yaklaşık altı ay önce Antalya’da göreve başlayan Vali Muammer Türker ile Antalya’nın umutla beklediği ve kentte yatırım atağının kapılarını açan EXPO projesini ve G20 Zirvesi’ni, kentin renksiz yüzü maden ocaklarını, kıymeti bilinemeyen tarih ‘Kaleiçi’ni konuştuk. Antalya’da görev yapmaktan ve yaşıyor olmak çok mutlu olduğunu dile getiren Antalya Valisi Muammer Türker’in, kentte nasıl zaman geçirdiğini, spor ve kültür alanında nelerle meşgul olduğunu öğrendik.

EXPO 2016 için hazırlıklar devam ediyor fakat ülke katılımlarının azlığı ve hazırlıkların yetişmeyeceği ile ilgili hayal kırıklıkları var… Gelinen nokta nedir, EXPO beklentileri karşılayacak mı?

EXPO ile ilgili hayal kırıklığı noktasında değiliz. Bu projeye herkesin ilgi duyması bizi mutlu ediyor ama bunun haricinde, herkesin bir beklentisi hayali de var proje için. İşler plana uygun olmazsa hayal kırıklığı olması normal ama EXPO’nun çalışma takvimine bakınca şu an bir sorun görünmüyor. İşleri birkaç parçada değerlendirmek gerek; inşaat kısmında bir sorun yaşanmayacak gibi görünüyor, yılsonuna kadar her şeyin şekilleneceğini ve 2016’ya bile sarkmayacağını düşünüyoruz. İkincisi, ülke katılımları; şimdiye kadar tüm EXPO’larda en fazla ülke katılım sayısı 44 olmuş. Biz yüze yakın ülkeye davet gönderdik, 25 katılım teyidi aldık, bazı ülkelerle hala görüşmeler halindeyiz. Bir yıl zamanımız var, bu süreçte katılım sayısı artabilir. Bir büyükelçimiz bu işle, dış tanıtım işiyle ilgili görevlendirildi, hareket tarzını da değiştirerek yolumuza devam etmeye çalışıyoruz. Hayal kırıklığı olarak bir sorun görülmüyor şu an.

‘8 MİLYON ZİYARETÇİ BEKLİYORUZ’

Bir de EXPO için şehirde yapılan altyapı üstyapı çalışmaları var. Birinci plan raylı sistemin uzatılmasıydı. Bu projeyi Ulaştırma Bakanlığı ve Antalya Büyükşehir Belediyesi yapacak.  İzinler ruhsatlar tamamlandı, EXPO faaliyete geçmeden raylı sistemin ikinci etabı da gerçekleşmiş olacak. Şehirden hem EXPO sahasına hem de havaalanına giden bir raylı sisteme kavuşmuş olacağız. Köprülü kavşaklar da yapılıyor şu an.  Bunlar EXPO’nun itici gücünden istifa edilerek yapılan işler. Tümü EXPO ile birlikte şehre kazandırılmış çalışmalar. Açık kaldığı 6 ay boyunca EXPO’ya 8 milyon ziyaretçi bekliyoruz. Bu önemli bin rakam, sergiden sonra da orda faaliyetler devam edecek.

Kasım 2015’te Antalya’da yapılması planlanan, dünya liderlerinin buluşacağı G20 zirvesi için hazırlıklar neler, bu zirve Antalya’ya neler kazandıracak?

Türkiye G20’ye aday oldu, diğer ülkeler destek verdi ve burda yapılmasına karar verildi, böyle bakınca mücadele ile alınmış bir iş bu. G20, dünyanın neresine giderse gitsin gündem olan, dünya ekonomisinin yüzde 85’ini yöneten, dünya devlerinin oluşturduğu bir platform. G20 Zirvesi nerde yapılıyorsa dünyanın kalbi orda atıyor. G20’nin Antalya’da yapılıyor olması dünyanın kalbinin Antalya’da atacağını gösteriyor. Bu Antalya için çok önemli bir tanıtım anlamına geliyor. Zirvenin yapılacağı Belek bölgesinin golf sporu ile ünlü olması ve Zirve sırasında bu alanla öne çıkması, gelen devlet başkanlarının Belek’te golf oynatılması gibi planlar, turistik sportif potansiyelimizin tüm dünyaca tanıtılması anlamına geliyor. Putin’den Obama’ya, Merkel’den Hollande’a dünyanın 20 büyük devlet lideri buraya gelecek ve biz ağırlayacağız. Yaklaşık 12, 13 bin konuk, dünya basınından bin 500 gazeteci bekleniyor.

G20 HAZIRLIKLARI

Dışişleri Bakanlığımız BETUYAB’a yazı yazdı, zirvenin olacağı tarihlerde otellerde rezervasyon yapılmaması istendi. Toplantı yapılacak otel, yedek otel, basın oteli ve diğer konuklar için ayrılacak otel hepsi planlandı. Ayrıca yapılacak işler ise; altyapıyla ilgili olarak, havaalanından Belek bölgesine kadar köprülü kavşaklar yapılacak, bunların bir kısmı başladı, yollar elden geçirilecek. Serik’ten Belek’e ulaşım sağlayan yol, Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçesinden Karayolları Genel Müdürlüğüne parası aktarılmak üzere duble yol olacak, Kadriye tarafında duble yol elden geçirilecek. Havaalanından Belek’e kadar mobese sistemi kurulacak. Biz alternatif güzergâhları da göz önüne alarak 12 milyon TL civarında maliyetli bir proje hazırladık. Gelen konukları Aspendos’a götüreceğimizi varsayarak Aspendos yolunu da buna dahil ettik. Havaalanından Serik’e, ordan Belek’e kadar çift güzergahtan, oteller bölgesine ve Aspendos’a kadar yollar mobese olsun diye talepte bulunduk. Maliye Bakanlığı’na ödenek sağlamaları konusunda talimat iletildi. Bu yaz bu çalışmalar bitmiş olacak.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı bir projeye göre de, özellikle gece gelecek uçaklara görsel bir şölen sunmak için Falez bölgesindeki 3,5 kilometrenin aydınlatılması planı da var. Bu da 9 milyon TL karşılığında bir proje, büyükşehir bunu talep etti ve uygun görüldü.

G20, Antalya’nın birçok ihtiyacını karşılayacak projelerin öne çekilerek yapımını hızlandıran itici bir güç oluyor bizim için. G20, ayrıca Antalya’nın tanıtılması açısından önemli bir değer, bunun yanında onun için yapılacak hazırlıklar da Antalya’nın kazandığı şeyler olacak.

Kış döneminde turizmin gündemi, Rusya’da yaşanan Ruble krizi ve krizin turizme etkileriydi… Bunun için ne gibi önlemler alındı, yeni sezondan beklentiler ve hedefler neler?

Krizler bir ülkenin sınırında başlayıp orda bitmiyor maalesef. Rusya’nın Ukrayna ile yaşadığı kriz de sadece o ülkeleri ilgilendirmiyor artık, Türkiye de işin bir parçası. Antalya’da geçtiğimiz yıl 12,5 milyon yabancı turist ağırladık, bunun 3,5 milyonluk payını Ruslar oluşturdu. Ruble’deki değer kaybı nedeniyle Ruslar şu an tatile çıkıp çıkmama konusunda karar vermiş değiller. Geçen yıllara bakınca rezervasyon konusunda şu an gecikmiş durumdayız. İnsanlar kararlarını net veremedikleri için rezervasyon yapmıyor. Avrupa’dan gelen turistlerde ise artış görüyoruz. Rusya sorunu nasıl aşılır diye herkes kafa yoruyor. Geçtiğimiz günlerde, Rusya’nın dahil olduğu Birleşik Devletler Topluluğu’na, buna İran’da dahil edildi, bu ülkelerden gelen uçaklara uçak başına 6 bin dolar yakıt desteği sağlamayı taahhüt ettik. Devlet, turizmcinin zor zamanında yanında olmaya çalıyor, fiyatlar ucuzlamalı ki insanlar gelsin diye uğraşılıyor.

“KARAMSAR BİR TABLO ÇİZMEK İÇİN ERKEN”

Ayrıca, Rus turistlerin pasaport süreleriyle ilgili bir kısıtlama vardı, Türkiye’ye gelmek için pasaport sürelerinin 3 aydan az olmaması gerekiyordu. Bunu Dışişleri Bakanlığı ile görüştük kabul ettiler. Artık Rusya’dan gelen konukların pasaport sürelerine bakılmayacak, süre kısıtlaması kalktı. Rus turistin kimlik kartıyla Türkiye gelebilmesini sağalabilir miyiz diye de bir önerimiz oldu. Dışişleri Bakanlığı bunun bizim için sorun olmayacağını Rusya’nın kendi düzenlemesini buna göre yapması gerektiğini söyledi.

Avrupa’dan, kuzey ülkelerinden gelen turistler için ise kapıdan vize alma gibi uygulamaların olmasını istedik, Dışişleri Bakanlığı bunun da sağlanabileceğini söyledi.

Karamsar tablo çizmek için erken, rezervasyonlarda gecikme var çünkü şu an beklemeyi tercih ediyorlar ama karamsar olmaya gerek yok. Doğalgaza ve petrole verdiğimiz para azaldı, Rusya krizine bu yönden bakarsak bir taraftan da kazanıyoruz.

(Fotoğraf: Hakkı Sargın)

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.