Ece Tonbul: “Tur Operatörü Endeksli Çalışırken Bazı Özelliklerimizi Yitirdik ”

Güncel 29 Ocak, 15:18'de eklendi

Ece Tonbul: “Tur Operatörü Endeksli Çalışırken Bazı Özelliklerimizi Yitirdik ”

 (TIF) ikinci gününde gerçekleştirilen panelde konuşan Paloma Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Ece Tonbul, “Tur operatörü endeksli çalışırken bazı özelliklerimizi yitirdik.” İfadelerini kullandı.


“Resortleri kendi içine kapalı olmaktan çıkarmalıyız”

Oktay Varlıer’in sorularını yanıtlayan Ece Tonbul, şu açıklamaları yaptı. “Ben turizmi hayat tarzı olarak yaşamış ve yaşamaya devam eden bir ailenin içinde büyüdüm. Turizmi hayat tarzı olarak yapmıyorsanız işi farklılaştıran öğeleri kaçırırsınız. Bu işi şampiyonlar liginde yapacaksak insan ve çevre öğesini kaçırmamamız gerekiyor. Z ve Y jenerasyonunu oluşturan ve kararları etkileyen bütün konuların içinde çok fazla insan ve çevre öğesi var. Kişi başı gelir hedeflerini artırmamızda, daha üst segment misafire ulaşabilmemizde, resort otellerin fiyatları anlamında hak ettiği yere gelmesi için resortleri kendi içine kapalı olmaktan çıkarmalıyız. Otellerimizi, olması gerektiği gibi içinde bulunduğu coğrafyaya daha yoğun entegre olmuş, o alanlarla yaşayan resortler haline dönüştürmeliyiz. Resortleri dışarıya açmalıyız. Resortleri, yapacağımız renovasyonlarda, işin DNA’sını oluşturan, bizi biz yapan, bize ait olanı yeni neslin beklentileri doğrultusunda yapmalıyız.

“Arz talep dengesizliğinde en küçük bozulmada çok ciddi fiyat kırılmalarının yaşandığı durumlar ortaya çıkıyor”

Ben eğitimimi 17 yıl önce bitirdim. O zamanki eğitmenlerim şimdi ‘bizim verdiğimiz eğitimi unut ve senaryolara göre çalış’ diyorlar. Artık mevcut yatak kapasitelerimizin efektifliğini ve katma değerini artırma konusunda yatırım yapmalıyız. Bizim kendi grubumuzda 10 bin yatak var. Ben mevcut yatak kapasitemizi en efektif şekilde pazarlayabildiğimizi düşünmüyorum. Arz talep dengesizliğinde en küçük bozulmada çok ciddi fiyat kırılmalarının yaşandığı durumlar ortaya çıkıyor. Fiyatlar anlamında 2019 senesinde 2015 yılına gelmediğimizi görüyorum. Yatak sayısını artırmak yerine mevcut yatakları daha efektif pazarlamamız gerektiğini düşünüyorum. Tur operatörü endeksli çalışmak çok konforlu ancak bu konfora aslında sahip değiliz. Bu konforlu dünyada biz rahat ederken, bazı yeteneklerimizi kaybettik. Direkt pazarlama yapabilme, ürünlerimizi yeni jenerasyon pazarlamaya adapte edebilme anlamında kafa yormamız ve çalışmamız gerektiğini düşünüyorum. Ürünümüzün pazarlama stratejisini tur operatörüne endeksledik. Bu konuda bir dönüşüm yaşamamız gerektiğini düşünüyorum.” şeklinde konuştu. /tourismtoday

GM Derginin Diğer Haberlerini Okumak İçin Tıklayınız.

Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

ilhan yalcin 29 Ocak 2020

kesinlikle katılmıyorum operatörler olmadan olmaz anex gurur kaynağımız