TURİZMDE EN BÜYÜK FARKI İNSAN YARATABİLİR

Güncel, Sektörel Haberler, slide 3 Eylül, 11:56'de eklendi

Turizmde en büyük farkı insan yaratır diyen Royal Seginus Hotel Genel Müdürü Ayhan Çakıcı ile turizm sezonunu ilk yarısını değerlendirdik.

Turizm sezonu ve sektör hakkında görüşlerini aldığımız Ayhan Çakıcı, hizmet sektöründe en büyük farkı insanın yaratabileceğini söyledi. 

turizm

Sektörümüz için kötü ve karamsar geçen 2016 ve 2017 yıllarının ardından, 2018 yılı, tüm turizm camiasının sahip olduğu pozitif hava, yaz sezonun ortasına geldiğimiz bu aylarda da devam ediyor.  Oda fiyatlarımızın da düşmesine neden olan iki kötü yılın ardından,  2018’e hem Rusya hem Avrupa hem de diğer pazarlarda yükselişle başlayan yaz sezonu, yılın yarısı geçildiğinde, tarihinin en iyi yılı olan 2014’ü geride bırakmıştır. Antalya 5 milyon turist barajını, 2 Temmuz itibari ile geçti. Bu tarihe kadar kente gelen turist sayısı, 5 milyon 15 bin 745 oldu.  Şehir olarak, geçen yıl ilk altı aya göre turist sayısı 1 milyon 44 bin 710 artarken, geçen yıla göre artışımız yüzde 40 olmuştur.

turizmde büyüme devam edecek

Ağustos ayı ve sonrası için ise; Antalya hedefinin 14 milyon olacağı konuşuluyor. Bugün itibari ile değerlendiğimizde,  14 milyon turist hedef iddialı bir rakam olarak hala önümüzde duruyor. Antalya olarak, 12 milyonu daha önce yakalamıştık. Yakaladığımız büyümeyi devam ettireceğimizi öngörüyoruz ve sezonu 13 ila 14 milyon arasındaki bir rakamla kapatacağız. Burada en çok belirleyici ise, Eylül, Ekim ve Kasım ayındaki taleplerdir. Kötü giden yıllarda dahi temmuz ve ağustos ayları Antalya için sorun teşkil etmemiştir.  Dolayısıyla sezonun nerede kapatacağını Eylül, Ekim ve Kasım aylarındaki rakamlar ortaya koyacaktır. Almanya’nın geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye yönelik seyahat uyarısını revize etmesi ve yumuşatması, Dünya Kupası’nın sona ermiş olması ve Hollanda ile ilişkilerin düzeltilmesi kararının alınması ümit artırıcı gelişmelerdir.

 

Royal Seginus Hotel olarak,  sezonu değerlendirirsek;  yüksek doluluk oranlarına sahibiz. İngiliz, Alman, Romen, Hollandalı, Türk ve Rus misafirler başta olmak üzere, 56 ülkeden turisti, otelimizde ağırlamaktayız. Çünkü Pazar dengesi bizim için önemli. Sadece bir pazara yönelmeden, misafir çeşitliliğimizi korumak istiyoruz. Tabii ki gelen misafirlerin beklentilerinin aşılması ve onların şımartılması Stone Grubu’nun bir ferdi olarak, Tüm Royal Seginus çalışanlarımızın birinci hedefidir. Misafirlerin, evlerinde kurdukları tatil hayallerini gerçekleştirmek en büyük amacımızdır. Bu hayalleri gerçekleştirecek potansiyele,  hem otel Hardware’ı hem de en kıymetli hazinemiz olan Software’ine sahibiz.  Ekip üyelerimiz,  kendileri tamamen birer turizm elçisi olarak görmektedir. Birer ülke elçisi anlayışı ile misafir hizmeti üretmekteyiz. En büyük farkı, sadece insan yaratabilir.  Otellerin, bina ve mimari güzellikleri tabii ki etkileyicidir, ancak tatil yapan misafirlerin akılda kalan sadece çalışanların yaşattığı “Sihirli Anlar”dır.

Kalifiye personel istihdamı, nitelikli personelin oluşturulması, eğitilmesi ve korunması, sektörün önündeki en büyük Challange’dir. Otellerimizin üzerinde çalışması gereken en önemli politikaların başında bence,  personel niteliği ve niceliği gelmektedir. Sezonun böyle güzel devam etmesi, hem yatırımcıların hem de turizm çalışanlarının mutlu olacağı güzel bize sezon devamını temenni ediyorum.

KUŞAKLAR ARASI MOTİVASYON YÖNETİMİ

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.