Erdoğan: Rusya’dan Yeni Rekor Bekliyoruz

Güncel 9 Nisan, 11:23'de eklendi

Erdoğan: Rusya’dan Yeni Rekor Bekliyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2019’da Rusya’da yeni bir turist rekoru beklediğini dile getirdi.

 

Moskova’da, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin ile  bir araya geldi.

 ‘’100 Milyar Hedefi İçin Yeni Yollar Bulunmalı’’

Erdoğan, Türkiye ile Rusya arasındaki ticaret hacminin 2018’de yüzde 15 oranında artarak 26 milyar dolara ulaştığını belirtti. Ancak konulan 100 milyar ticaret hedefinin gerisinde olunduğuna dikkat çekti. ”İşlenmiş tarım ürünleri, ilaç, kozmetik, otomotiv yan sanayi ürünleri, hazır giyim, inşaat malzemeleri, makine ve mobilya gibi ürünlerde Rusya’nın önemli miktarda ithalatı var. Ülkemiz ise bu sektörlerde dünyaya uygun fiyatlı ve kaliteli ürün sunuyor. Fakat bu ürünlerde bile Rusya’ya ihracatımız gerekenin çok altında. Amacımız dengeli bir ticaret yapısıyla, 100 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşmak için yeni yollar bulmaktır.” İfadelerine yer verdi.

Erdoğan, Rusya’da bulunan Türk şirketlerinin 73 milyar dolar değerinde bin 961 projeyi hayata geçirdiğini kaydetti. Rusya’da faaliyet gösteren Türk şirketlerine daha fazla destek vermeliyiz, dedi.

‘’Bu Rekorun 2019’da Kırılacağına İnanıyorum’’

Turizm ve vizelerle ilgili Erdoğan, 2019 yılının Rusya ile karşılıklı kültür ve turizm yılı ilan edildiğini hatırlattı. ”2018’de Türkiye’ye 6 milyon civarında Rus turist geldi. Bu rekorun Kültür ve Turizm Yılı etkinlikleriyle 2019’da kırılacağına inancım tam. Vize serbestisi sağlanması konusunda gereken adımları hızlıca atmalıyız. Görüşmeleri yaptık, kısa bir süre içerisinde de bu adımlar atılmış olur. Bunu da değerli dostum Sayın Putin ile ayrıntılı bir şekilde değerlendirdik” açıklamalarında bulundu.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.