Erdoğan’dan AB Vize Görüşmelerinin Hızlandırılması İçin ‘Vize’ Genelgesi

Güncel 18 Eylül, 11:00'de eklendi

Erdoğan’dan AB Vize Görüşmelerinin Hızlandırılması İçin ‘Vize’ Genelgesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği (AB) ile vize muafiyeti sağlanmasına yönelik süreçle ilgili genelge yayımladı. Genelgede, Avrupa Birliği ile sürdürülen vize serbestisi diyaloğuna ilişkin çalışmalara hız verilmesi istendi.

Erdoğan’dan AB Vize Görüşmelerinin Hızlandırılması İçin 'Vize' Genelgesi

“Avrupa Birliği ile Vize Serbestisi Diyaloğu Süreci”nin hızlandırılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı genelgesi Resmi Gazete’de yayımlandı.

Çalışmalara Hız Verilmeli

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa Birliği (AB) ile vize muafiyeti sağlanması için yapılan çalışmaların hızlandırılması talimatında bulundu. Erdoğan bir genelge yayımlayarak, “Vatandaşlarımız için vize serbestisinin önümüzdeki süreçte tamamlanmasını teminen Vize Serbestisi Yol Haritası’nda kayıtlı kriterlerin karşılanmasına yönelik çalışmalara hız verilmesi ve Avrupa Komisyonu tarafından karşılandığı teyit edilen kriterlere yönelik çalışmaların sürekliliğinin sağlanması gerekmektedir” İfadelerini kullandı.

Erdoğan, Resmi Gazete’de yayımlanan genelgede adalet ve içişleri bakanlıklarının bu süreçte rol üstlenmesini istedi. Sözlerine şu şekilde devam etti:

“Vize Serbestisi Diyaloğu süreci çerçevesinde, Avrupa Birliği ile yürütülecek müzakerelerin Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı eşgüdümünde, özellikle Adalet ve İçişleri Bakanlıklarının katkılarıyla, kurumlar arasında işbirliği, dayanışma ve süreklilik içerisinde yürütülmesi önem taşımaktadır.”

Türkiye ile Avrupa Birliği arasında, 16 Aralık 2013 tarihinde imzalanan Geri Kabul Anlaşması ile eşzamanlı olarak Vize Serbestisi Diyaloğu süreci başlamıştı.

Gm Dergi’nin diğer haberleri için tıklayın.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.