Esnafa Destek Geliyor !

Güncel 27 Kasım, 09:53'de eklendi

Esnafa Destek Geliyor !

Pandeminin getirdiği zorluklarla mücadele eden esnafın kira, elektrik, su, doğalgaz ödemelerine hibe verilmesi gündemde geldi. Ticaret Bakanı Pekcan, “Esnafın mağduriyetinin farkındayız. Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere ‘Bu yönde neler yapabiliriz’ değerlendirmesi yapıyoruz” şekilde değerlendirme yaptı.

ruhsar- pekcan

Ticaret Bakanlığı’nın önceki gün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki 2021 yılı bütçe görüşmelerine pandemi nedeniyle büyük zorluk yaşayan esnafın sorunları gündemin önemli konusu oldu. Hem muhalefet hem iktidar milletvekilleri, Türkiye genelinde 2 milyonu aşkın esnafın pandemi yasakları nedeniyle mağdur olduğunu  söyledi.

Hürriyet’ten Aysel Alp’in Haberine Göre;  Muhalefet, esnafa kredi dışında kiradan stopajın kaldırılması, asgari ücret kadar maaş verilmesini talep etti. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan üçlü destek paketi mesajı verdi. Bakan Pekcan şunları dile getirdi.

Kira, Su, Gaz İçin Hibe

“Tamamen, bütçe ve mevzuat çerçevesine uymak zorundayız. Ama bizim de Bakanlık olarak bu yönde çalışmalarımız var ve gene aynı doğrultuda kira, elektrik, su, doğal gaz ödemeleri karşısında belirlenecek miktarda hibe ödeme yardımında bulunulması için Hazine ve Maliye Bakanlığına taleplerimiz bulunuyor, görüşmeler de bu doğrultuda sürüyor.

 

Nakdi Destek Planlanıyor

Hürriyet’in sorusu üzerine TESK Başkanı Bendevi Palandöken, esnafla ilgili çalışmanın geçen hafta Bakanlar Kurulunda ele alındığını belirterek şunları söyledi: “Bir fon oluşturulup kapalı kalan esnafa destek verilmesi planlanıyor. İkincisi Milli Eğitime bağlı okullardaki kantinler de kapalı, en azından devletin okullarında kira alınmaması, çalışanların sigortasının devam etmesi düşünülüyor. Üçüncüsü tüm esnafı kapsayacak şekilde pandemi süresince nakdi destek verilmesi üzerinde duruluyor. Herhalde bu bütçeden olacak.

Haberin Tamamı için 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.