FARKLI GEZGİN TİPLERİ VE REZERVASYON TRENDLERİ

Güncel, Sektörel Haberler, slide 4 Ocak, 09:52'de eklendi

TripAdvisor gezginleri davranışlarına göre farklı gruplara ayırdı. Şirketin devam etmekte olan seyahat değişim göstergesi (TripBarometer) dahilinde Ipsos araştırma şirketi farklı gezgin profillerini ortaya çıkarmak için görevlendirildi.

 

Araştırmada 6 sonuç ön plana çıkıyor:

 

  • Değer arayanlar diye isimlendirebileceğimiz grup büyük oranda 25-34 yaşları arasında. Bu kişiler çocuklarla seyahat ediyorlar ve sahil tatillerini seviyorlar. Bu kesim tatillerden azami oranda yararlanmak istiyor ve araştırmayı akıllı telefon üzerinden yapıyor.

 

  • Lüks içinde seyahat edenler, bu isimden de anlaşılacağı gibi çok harcama yapıyor. Bu grup genelde 25-49 yaşları arasında bulunup sahil tatilleriyle şehir turlarını seviyor.

 

  • Sosyal gezginler da 25-49 yaş aralığı grubuna giriyor ve diğerleri gibi hareket ediyor. Bu kesimin aylık geliri orta ve yüksek arasında olup seçeneklerinde söylenti ve önerilerden etkileniyorlar. Bu kişiler de önceki kesimler gibi sahil tatillerini seviyor.

 

  • Bağımsız gezginler ise tek başlarına seyahat etmeyi seviyor ve macera arıyorlar. Bu kesim 25-49 yaş aralığında ve internet üzerinden arama yapıp tatilden beklentileri farklı kültürleri tanımak.

 

  • Araştırmacılar grubu da 25-49 yaş aralığında olup nereye gidilip kalınacağı ve tatilde ne yapılacağı üzerine araştırmalara oldukça fazla zaman harcayan insanları içeriyor. Bu kişiler genelde yüksek kazanç sahibi kişilerdir ve bu yüzden büyük bir miktarı özel bir şeyler yaşamak için ayırabilirler.

 

  • Daimi gezginler, 35 ile 64 yaş arasında yer alır. Devamlı aynı yerlere gidip gelirler ve genellikle tek başına seyahat eden düşük kazançlı erkeklerdir.

 

Çalışmanın diğer kısmı ise dört farklı senaryoyu tanımlamak için rezervasyon alışkanlıklarını inceliyor.

 

İlk olarak uçuş için yer ayırtanlar bunu seyahatin diğer alanlarını planlamadan önce yaparken, otelde yer ayırtanlar ise planlamaya araştırma ve kalacakları yerde rezervasyon yaparak başlıyor.

 

İkisi arasında daha dengeli rezervasyon yapanlar herhangi birini kesinleştirmeden önce ikisi hakkında da araştırma yapıyor. Daha başıboş şekilde rezervasyon yapanlar ise önceden araştırma yapmayıp yer ayırtıyor ve bu kitlenin %52’sini iş seyahatine çıkanlar oluşturuyor.

 

Havayolu teknoloji uzmanı SITA’nın havaalanlarındaki stres ve mutsuzluğun kaynağını ortaya çıkarmak için belirlediği 4 yolcu grubu örneğini düşünürsek, bu araştırma seyahat firmalarının ilk defa müşterileri davranışlarına göre gruplandırma çalışması sayılmaz.

 

TripAdvisor ve Ipsos tarafından yapılan çalışmanın diğer bulguları ise farklı yaş gruplarının seyahati planlamaya ve rezervasyon işlemine nasıl başladığını ortaya çıkarıyor. Belirli bir destinasyonu neden seçtikleri ve bu seçimde rol oynayan bilginin kaynağı da aynı şekilde araştırma sonucunda yer alıyor.

 

TripBarometer çalışması TripAdvisor için Ipsos araştırma şirketi tarafından yapılmış ve bu online ankete Haziran ve Temmuz ayları süresince 36.000’den fazla kişi katılmış. /UZAK ROTA

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.