Firuz Bağlıkaya’dan Mehmet Ersoy’a Cevap

Güncel 9 Ağustos, 12:04'de eklendi

Firuz Bağlıkaya’dan Mehmet Ersoy’a Cevap

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, Cemal Kızıltan moderatörlüğünde TÜRSAB TV’de katıldığı canlı yayında acentelerin sorularını yanıtladı. Sektörün gündemini değerlendiren Bağlıkaya, Bakan Ersoy’un eleştirilerine de yanıt verdi.

Mehmet Ersoy Firuz Bağlıkaya

Geçtiğimiz aralık ayına kadar destekle ayakta duran sektörün 7 ay sonra vergiye bağlandığını belirten Bağlıkaya, Bakar Ersoy’a ‘’Yedi ayda ne değişti?’’ diye sordu.

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un, ‘’tanıtım ve pazarlama acentelerin işi değil, 20 yıl önce olsaydı dediğiniz doğru olurdu ama artık bu işler profesyonel şirketler tarafından yapılıyor’’ ve ‘’TÜRSAB yasayı tüm tarafların görüşlerini alarak hazırlamadı, yasada eksikler var’’ sözlerine yanıt verdi.

Bağlıkaya, ‘’Satış ve pazarlama acentelerin işi değilse kimin işi?’’ sorusunu sormuştu. “Herhangi bir otele gidip faturalarını isteyelim. Faturaların yüzde kaçı acentelere, ne kadarı bireysel olarak kesilmiş. Satış ve pazarlamanın seyahat acentelerinin işi olmadığını söylemek mümkün mü?’’ diye sormuştu.

”Turist 20 Yıl Öncesinden Gelmiyor”

Bağlıkaya, gelen turistlerin 20 yıl öncesinden gelmediğini, 40 milyon turistin bugün geldiğini ifade etti. Acentelerin günümüzün teknolojisini ve tekniklerini kullandığı için bugün turistlerin gelmeye devam ettiğini anlatan Bağlıkaya, hiçbir kurumun 40 milyon turist getirip 30 milyar dolar gelir sağlayan turizm kadar, ülkenin menfaatine katkısı olmadığını kaydetti.

Ajansın Kurulmasına Hiç Bir Zaman Karşı Çıkmadık

2018 yılını aralık ayına kadar teşvikle ayakta duran sektörün 7 ay sonra Tanıtım Ajansı’na ödenecek paylarla vergiye bağlandığını ifade eden TÜRSAB Başkanı, ‘’7 ayda nasıl bir süreç yaşadık da bu hale geldik. Biz böyle bir ajansın kurulmasına hiç bir zaman karşı çıkmadık. Ülkenin tanıtımı ve imaj çalışmalarının tek merkezden yapılması büyük önem taşıyor. Her kafadan bir ses çıkmamalı. Bakanlıklar belediyeler ayrı ayrı tanıtım yaptığında savurganlık oluyor. Biz bu fonu savunduk.’’ şeklinde konuştu.

”Sadece Tek Destinasyon Olan Ülkeler Turizmciden Para Alıyor”

Bağlıkaya, ‘’Tek destinasyonlu ülkelerde fon ya da ajans tarzı bir takım oluşumlar var. Bunun dışındaki tüm ülkeler geceleme vergisiyle böyle oluşumları kuruyor. Dubai örneği veriliyor. Dubai tek destinasyona sahip. Türkiye’yle karşılaştırmak doğru değil. Çünkü Türkiye’nin her yeri ayrı bir destinasyon. Ülkemizde bu Ajans’ın finansman kaynağı turistlerden alınacak geceleme vergisi olmalıydı. 3, 4 ve 5 yıldız ayrı ayrı kategorilendirilmeliydi.’’ şeklinde konuştu.

”Böyle Bir Yapıyı Kim Kabul Eder Ki?”

Ajanstaki oluşumun yanlış olduğunu, bu durumu AKP ve diğer partilerin başkan vekillerine yazıyla bildirdiklerini ifade eden Bağlıkaya, Ajansın yönetim kurulunun sene iki toplanacağı, danışma kurulunun ise yılda bir defa toplanıp toplanmayacağının bile belli olmadığını ileri sürdü. Bağlıkaya, ‘’Bakanlığın kontrolünde bir fon. Kaynağı özel sektörden toplanıp hiçbir sektör örgütünün direkt içinde olmadığı böyle bir yapıyı kim kabul eder ki?” diye sordu.

”Bakanımızın Da Bulunduğu Toplantılarda Bir Metin Ortaya Çıktı”

Mehmet Nuri Ersoy’un ‘’TÜRSAB’ın herkese danışıp gönderdim dediği yasanın herkse danışılıp gönderilmediğini gördük’’ şeklindeki açıklamasına da yanıt veren TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya, yasanın tartışılmadığına ilişkin açıklamaya katılmasının mümkün olmadığını ifade etti. Bağlıkaya, yasayla ilgili olarak tüm üyelerin fikirlerine başvurulduğunu ve 40 gün boyunca acentelerden öneri toplandığını belirtti. Bağlıkaya, ‘’Üyelerimizden gelen önerileri derledik topladık. Aynı zamanda ihtisas başkanlarımızın görüşlerini de aldık. Bölge Temsil Kurulu Başkanlıklarımızın da görüşlerine başvurduk. Sonrasında bu önerilerle birlikte Bakanlık bürokrasisiyle çalışmaya başladık. Yasa için 25 defa Ankara’ya gittim. Bakanımızın da bulunduğu toplantılarla bir metin ortaya çıktı. Her şey bittikten sonra Sayın Bakanımız 30-40 üyeli yeni kurulmuş derneklerle toplandı. Buna da karşılıklı hiç bir itirazımız olmadı. Yasa ‘Tartışılmadı’ denmesine katılmıyorum.” sözlerini dile getirdi.

”Tanıtım Ajansı Yasası Bir Haftada Çıktı”

Bakan Ersoy’un yasayla ilgili olarak kendisine değil acentelere söz verdiğini anlatan Bağlıkaya, hazırlanan yeni yasanın hiç kimsenin itiraz edemeyeceği, herkesin alkışlayacağı ve takdir edeceği bir yasa olduğunu savundu. Yasanın hem bakanlığın hem de TÜRSAB’ın işini kolaylaştıracağını söyleyen Bağlıkaya, ‘’Yine bayram geliyor tur iptalleriyle ilgili bir sürü olaylar, mağduriyetler yaşanıyor. Haksız rekabeti, kaçak faaliyetleri nasıl önleyeceğiz. 1972 senesinde çıkan yasayla bunu yapmak mümkün değil. Sayın Bakanımızın bu şekilde beyanatları da var zaten. Her yerde kendisi de söyledi. Tanıtım Ajansı yasası bir haftada çıktı bizim yasamız ‘Birilerine daha soracağız’ diye bekliyor. Sayın Bakanımız sözü bana değil sektöre verdi. Kasım’da çıkar Aralık’ta çıkar sonra çıkar. Ne zaman çıkarsa çıksın mutlaka çıkmalı. Bu yasa çıkış tarihi itibariyle Sayın Bakanımıza yakışır. Bu yasayı bir turizmcinin çıkarmış olması lazım. Doğru şekliyle Sayın Bakanımızın döneminde çıkmasını ben çok isterim. Bu bizim için şeref olur” dedi.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.