Fransa, Tüm Uçuşlardan Çevre Vergisi Alacak

Güncel 10 Temmuz, 12:14'de eklendi

Fransa, Tüm Uçuşlardan Çevre Vergisi Alacak

Fransa´dan uçan tüm yolcuların 2020 yılından itibaren normal bilet fiyatlarına ek olarak 1.5 ile 18 Euro arasında değişecek olan bir çevre vergisi ödemeleri gerekecek.

Fransa

2020 yılından itibaren Fransa´dan uçan tüm yolculardan uçuşun menzili ve sınıfa göre değişen miktarda “çevre vergisi” almaya karar veren hükümet, bu vergiden yılda yaklaşık 180 milyon Euro´luk bir gelir elde edeceğini bekliyor.

Fransa´nın bir yıl sonra bu vergiyi almaya başladıktan sonra yolcular normal bilet fiyatlarına ek olarak 1.5 ile 18 Euro arasında değişen bir para da ödemek zorunda kalacak. 18 Euro´luk en yüksek vergi miktarı, uzun menzilli business class uçuşu yapanlardan alınacak.

Yeni “çevre vergisi”, Fransa´dan kalkan neredeyse tüm uçuşlarda alınacak. İstisnalar ancak Fransa üzerinden yapılan aktarma uçuşlarda ve Fransa´dan Korsika Adası´na ve Fransa´nın Avrupa dışı bölgelerine yapılan uçuşlarda yapılacak. /Tourexpi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Turizm Sektörüne 150 Milyon Dolarlık Yeni Vergi

Turizm Sektörüne 150 Milyon Dolarlık Yeni Vergi

Meclis’teki yasa teklifiyle, kâr ya da zarara bakılmadan sektöre 150 milyon doları bulacak yeni vergi geliyor.

Sözcü’denBaşak Kaya’nın haberine göre; binlerce otel, seyahat acenteleri, eğlence yeri, restoran, yat, tekne ve gemiler, havayolu şirketleri ve özel sektöre ait havaalanlarından ciroları üzerinden yüzde 1’e kadar vergi alınacak.

Muhalefet milletvekilleri, tasarının yasalaşması halinde otellere haciz geleceğini ve çalışanların işsiz kalacağını iddia ettiler.

CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız;

“Türkiye’deki 17 bin otelden kârının değil, cirosunun yüzde 1’i vergiye tabi olacak. Patnos’taki otel parayı ödemezse icra gelecek. Sektör zaten vergi veriyor. Şimdi de haraç gündemde. Turizmde 1,5 milyon kişi istihdam ediliyor. Bunun 700 bini öğrenci kesim oluşturuyor. Bu parayı alırsanız, personele maaş ödenemez.  Turizmci iflas eder” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.