Göbeklitepe Hedefi 10 Milyon Turist

Güncel 4 Eylül, 11:23'de eklendi

Göbeklitepe Hedefi 10 Milyon Turist

2018 yılında 1 milyon kişinin ziyaret ettiği Göbeklitepe, 2019 yılının ilk 7 ayında ziyaretçi sayısını 2,7 milyon artırdı. 12 bin yıllık geçmişe sahip mabed için 10 milyon ziyaretçi hedefleniyor.

göbeklitepe

Amerika’nın Sesi, Şanlıurfa’da buluna Göbeklitepe’yi mercek altına altına aldı. Orhan Erkılıç imzasıyla yayınlanan haberde, büyük beklentiyle Göbeklitepe’ye gelen yerli ve yabancı turistlerin insanlığın başlangıç noktasıyla tanıştığı ve insanlık tarihine yolculuğa çıktığı ifade edildi. Göbeklitepe’ye giriş ücretinin 20 liradan 36 liraya çıktığı belirtilen haberde, sinevizyon gösterimi dahil Göbeklitepe’yi gezmenin 42 liraya mal olduğu belirtildi.

‘’İlk 6 Ayda 600 Bin Yabancı Turist’’

Şanlıurfa Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkanı Müslüm Çoban açıklamasında şu sözleri dile getirdi:

“2019 yılının Göbeklitepe yılı ilan edilmesi ve geçen yıl da UNESCO Dünya Kültür Mirası asıl listesine girmesiyle uluslararası anlamda bilinirliği daha da arttı. 2019’un 6 aylık konaklama verilerine baktığımızda Urfa’ya 650 bin turist geldi. Yılsonu itibariyle konaklama anlamında 1,5 milyon turist hedefimize ulaşacağız. Göbeklitepe’ye çoğunlukla Amerika ve Avrupa’dan geliyorlar. Kısmen Uzak Doğu ülkesi Kore’den geliniyor. Önümüzdeki yıl da Çin ve İtalya’dan turistler bekliyoruz. Mezopotamya başlı başına hayranlık uyandıran bir bölgedir. Göbeklitepe insanlarda daha büyük bir heyecan hissettiriyor. Turistler Göbeklitepe’de insanlığın nasıl başladığına tanıklık ediyorlar.  Buradan Amerika’daki, Avrupa’daki, dünyanın bütün bölgelerindeki bütün Adem’in çocuklarını Urfa’ya davet ediyorum” dedi.

Gelecek Yılki Hedef 10 Milyon

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, bu yıl 2 milyon üzerinde ziyaretçi çeken Göbeklitepe’yi gelecek yıllarda 10 milyon turistin ziyaret etmesini hedeflediklerini söyledi.

Beyazgül, Göbeklitepe’nin bugün dünya üzerinde yaşayan 7 milyar 750 milyon kişinin ortak paydası olduğunu belirtti. Göbeklitepe’nin insanlık tarihinin en öncesine gittiğini söyledi. 12 bin yıl önce tarihin bu topraklar üzerinde başladığının altını çizdi. Beyazgül, konuşmasını şu şekilde devam ettirdi:

“İnsanlığın nereden doğduğunu bilmek isteyen Göbeklitepe’yi görmeye geliyorlar. Medeniyet, mimari, tarım ve din Göbeklitepe’yle birlikte başlamakta. Önümüzdeki yıllarda daha fazla turist için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Şehirdeki otel yatak kapasitesini arttırıyoruz. Urfa adeta bir açık hava müzesi ve huzurlu bir şehir. Onun için biz Avrupa’dan ve Amerika’dan çok daha fazla turist gelmesini bekliyoruz. Turizmi çeşitlendiriyoruz. Göbeklitepe’de balon turizminin başlaması için test çalışmalarına başladık. Hava koşulları uygun olursa Urfa balon turizminde Kapadokya’yı geçebilir. İnsanları balonla tarih içinde bir yolculuğa çıkaracağız. İnsanlık tarihini kuş bakışı izleyecekler. Turistler Urfa’yı havadan izlediği zaman dünya tarihini görecekler.”

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.