GOOGLE STRATOSFER’E İNTERNET BALONLARI YERLEŞTİRECEK !

Güncel 5 Şubat, 10:40'de eklendi

Dünya devi Google, gelecek yıl stratosfer tabakasına internet balonları yerleştirecek. Böylece balonların bulunduğu güzergahın altında yaşayan insanların kesintisiz internete erişebilmesi hedefleniyor.

 

Glabalturizmde yayınlanan habere göre; Google dünyayı sarsacak internetli balon planını ilk olarak 2013 yılının Haziran ayında duyurmuştu. Yeni Zelanda’dan uçurulan şişirilebilir plastik zarflar Google’ı harekete geçirmişti. Balonların altına kontrol sistemleri, yedek alıcı- verici üniteler ve uçuş bilgisayarı gibi cihazlar yerleştirilecek. İnternet hızının 4G’ye yakın olması planlanıyor.

Google’ın Loon Projesi, Endonezya’dan üç cep telefonu şebekesinin ilgisini çekti. Şirketler, projeyi gelecek yıl denemek istediklerini açıkladı.

Loon Projesi’nin başkan Yardımcısı Mike Cassidy, projeye ilişkin açıklamalarda bulundu. Balonların başlarda 5,7,10 gün dayandığını ancak artık bu süreyi 187 güne çıkardıklarını söyleyen Cassidy, fırlatma aşamasında da gelişme kaydettiklerini ve önceden uçurulması 1-2 saat süren bir balonun artık 15 dakikada uçurulabildiğini dile getirdi. Yine önceden bir balonun uçurulması için 14 kişi gerekirken, artık iki-üç kişi ile bu işlemi gerçekleştirebiliyorlar.

İlk Kesintisiz Balon Çemberi 2016’da Oluşturulacak!

İnternet tutkunlarını sevindiren bu çılgın proje planlandığı gibi gitmesi halinde, ilk adım 2016 yılında atılacak.

Mike Cassidy, dünyanın çevresini kesintisiz sarabilmek için 300 kadar balona ihtiyaçları olduğunu söyledi. Balonlar rüzgarlarla sıradan çıksa bile yerine bir başka balon geliyor.

Gelecek yıl ilk kesintisiz balon deneyimi için çember oluşturulacak. Bu şekilde bazı bölelerde sürekli internet erişimi sağlanmış olacak.

Tüm aşamaların olumlu ilerleyebilmesi halinde, ticari müşteriler ile görüşmeler başlayacak.

loonprojesi_tg

Balonlar Havadan da Hafif!

Dünyayı saracak balonların her biri, 40 kilometre çapındaki bir alana internet hizmeti sunacak. İlk çember güney yarı kürede olacak.

Süper basınçlı internet balonları, havadan da hafif olacak. Basınç altında kalan gazları hapsedebilecek bir yapıya sahip. Gazları sıkı sıkıya kapatabilecek bir plastikten üretilecek.

Böylece balonlar ısı değişimlerinden etkilenmeyecek. Belirlenen bir yükseklite daha uzun süre kalabilecek ve içindeki gazların soğuması nedeniyle alçalması da önlenmiş olacak.

Google’ın bu projesi, 255 milyon nüfusa sahip Endonezya’da internet erişimi olmayan 100 milyonu aşkın insana diğer seçeneklere göre çok daha ucuz bir maliyet ile internet hizmeti sağlayabilecek.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.