Göreme’deki Rant İddialarına Bakanlıktan Açıklama Geldi

Güncel 22 Ekim, 13:54'de eklendi

Göreme’deki Rant İddialarına Bakanlıktan Açıklama Geldi

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı kararıyla Milli Park olmaktan çıkarılan Göreme Vadisi ile ilgili açıklama yaptı. Açıklamada bölgenin ranta açılacağına ilişkin iddiaların doğru olmadığı belirtildi.

Göreme'deki Rant İddialarına Bakanlıktan Açıklama Geldi

Bölgedeki farklı koruma statüleri nedeniyle yetki karmaşasının doğduğu ileri sürülen açıklamada, kurulan ‘Kapadokya Alan Başkanlığı’ ile bölgenin korunacağı ifade edildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın konuyla ilgili açıklaması şu şekilde:

”Göreme Vadisinde Milli Park statüsünün kaldırılarak Kapadokya alanının ranta açılacağına dair çeşitli mecralarda haberlerin yer aldığı görülmektedir.

Kapadokya alanında arkeolojik, kentsel, doğal sit alanları, kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgesi ve milli park gibi birçok farklı koruma statüsünün bir arada bulunması alanda zamanla yetki karmaşasına neden olmuştur. Bu durum kaçak yapılaşmaların artmasına ve alanın tahrip edilmesine yol açmıştır.

Bu yetki karmaşasından kaynaklanan izinsiz yapılaşmayı engellemek amacıyla 2019 yılı içerisinde tespit edilen söz konusu uygulamalardan yaklaşık 70 tanesi Bakanlığımız öncülüğünde kaldırılmıştır.

7174 sayılı Kapadokya Alanı Hakkında Kanun ile bu alanın içerisinde yer alan 9.600 hektar büyüklüğündeki Göreme Tarihi Milli Parkına ek olarak ülkemizin 1983 yılında taraf olduğu UNESCO Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına Dair Sözleşme kapsamında ilan edilmiş diğer dünya miras alanlarından olan Derinkuyu ve Kaymaklı Yeraltı Şehirlerini de içine alan yaklaşık 86.000 hektar büyüklüğünde bir alan Kapadokya Alanı olarak belirlenmiştir. Böylelikle; kamuoyuna yansıyan haberlerin aksine daha geniş bir alanın verimli ve etkin korunması ve yönetilmesi sağlanacaktır. Alanın doğal karakterini tahrip eden ve yetki karmaşasından dolayı engellenemeyen kaçak uygulamaların önüne geçilecektir.”

Gm Dergi’nin diğer haberleri için tıklayın.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.