GÜVENLİK SORUNU İSTANBUL’A GELEN TURİST SAYISINI NASIL ETKİLEDİ?

Güncel 13 Kasım, 17:48'de eklendi

Turizmcilerin korktuğu başına gelmedi; turistler yine İstanbul’u seçti. İstanbul’a 2015’in ilk 10 aylık verilerine göre, 10 milyon 744 bin turist geldi. Bu rakam, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6 oranında artış anlamına geliyor.

İSTANBUL

Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından açıklanan verilere göre, tarihi ve turistik yerleri ile turistlerin ilgisini çeken İstanbul, yılın Ocak ve Ekim aylarından oluşan 10 aylık dönemde, 10 milyonu aşkın ziyaretçi ağırladı.

Kente gelen yabancı turist sayısı, 2014 yılının ilk 10 aylık dönemine göre yüzde 6 arttı. Bahsi geçen 10 milyon turist, Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanları ile Haydarpaşa, Pendik ve Karaköy limanlarından oldu. 10 aylık verilerde turist sayısının arttığı görülürken, Ekim ayında ise yüzde 0.7 oranında azalma kaydedildi.

“Güvenlik sorunu Türkiye’yi vurdu”, “Turistler Türkiye’ye gitmiyor” haberlerine en net yanıt, İstanbul Kültür ve Turizm Müdürlüğü verilerinde görülüyor. Turizmciler otellerin boş kaldığını, megakent İstanbul’un artık tercih edilmediğini belirtirken, kente gelen turist sayısı, bu soruların yanıtını verdi.

Ziyaretçilerin yalnızca 368 bin 370’i günübirlikçi. Bu rakamın dışında kalan 10 milyon ziyaretçi, İstanbul’da konakladı. Kente gelen tatilcilerin yüzde 19’luk kısmı, Sabiha Gökçen Havalimanı’nı kullandı.

En Çok Almanlar Geliyor

Türklerin yurtdışında en çok yaşadığı ülkelerin başında gelen Almanya, bu verilere göre yine ilk sırada.

Yılın ilk 10 ayında İstanbul’a gelen yabancı turistlerin yüzde 10’luk kısmını Almanlar oluşturdu. Bu oran, 1 milyondan fazla Almanın İstanbul’a geldiğini gösteriyor.

Kente gelen turistlerin yüzde 5.9’u İranlı, 4.7’si Amerikalı, 4.3’ü İngiliz ve yüzde 4’lük kısmı ise Rus. Fransızlar ve Iraklılar da yüzde 3.8’lik paya sahip.

Bu yıl Arap ülkelerinden gelen ziyaretçi sayısındaki artış gözle görülür nitelikteydi. Bu durum verilere de yansıdı ve Arap ülkelerinden gelen turist sayısının geçen yıla göre yüzde 19 arttığı açıklandı. İstanbul’u görmek için Arap ülkelerinden gelen toplam ziyaretçi sayısı 2 milyonu aşkın.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.