HAMİT KUK: “BİR ARPA BOYU YOL ALIRIZ”

Güncel, Sektörel Haberler, slide 27 Mart, 12:14'de eklendi

Passo Tour’un Sahibi Hamit Kuk ile 2018 turizmini Türk Turizmi’nin geleceğini konuşma fırsatı bulduk. Yeni bir yasanın oluşturulması gerektiğini ifade eden Kuk “turizmde eski düzenle devam edersek bir arpa boyu yol alırız” dedi.

GM Dergi- Özel Haber 

2018 yılı acenteler açısından nasıl bir sezon olacak?

2018 yılı, 2017 yılından daha iyi bir sezon olacak.  Özellikle Alman pazarında geçen seneye oranla satış takiplerine baktığımız zaman, geçe senenin üstünde bir grafiğin olduğunu görmekteyiz. Online portallardaki tıklanma oranları yüzde 50 oranında artış göstermekte. Bunların ne kadarlık kısmı satışa yansıyacak, hep birlikte sezonda göreceğiz. Hiç kuşku yok ki olağan üstü bir durum olmadığı sürece 2017 yılından daha iyi bir Avrupa pazarı bizi bekliyor ve bu pazarda geçen seneki rakamlara göre yüzde 15 oranında bir büyüme gerçekleşecektir.

 

Son iki yıldır para kazanamayan Türk turizmi 2018 yılında para kazanacak mı?

Evet, son iki yıldır krizlerden dolayı para kazanamadık. Bu yıl bir adım ileriye gideceğimizi ve para kazanmaya başlayacağımızı düşünüyorum. Bu tamamıyla arz talep ile ilişkili bir durum. Pazarımıza talep artığı zaman bununla birlikte kazançlarımızda artacaktır. Bu yıl beklediğimiz satışları yaparsak karlılıklarımızı bir üst seviyeye taşıyabileceğiz. Ancak eski yıllardaki satış grafiğimizi ve kazançlarımızı yakalama şansımız hemen gerçekleşmeyecek.

Türk turizmine yeni bir soluk getirsek bu ne olmalı ?

Benim her zaman söylediğim bir konu var. Artık Türk turizminin alt yapısını yeniden oluşturmalıyız.  Biz hala 1972 senesindeki yasa ile  turizmi yönetiyoruz. Özellikle hukuki alt yapıyı bugünün koşullarına kavuşturmalıyız. Son 10 yılda turizm sektöründe büyük bir değişim yaşandı. Özellikle online tarafı hızla gelişti. Dünya artık küçük ve herkes birbirine daha kolay ulaşıyor.

İkinci olarak, turizm sektöründe bir dağınıklık söz konusu. Sektör,  acenteciler, otelciler ve tedarikçiler diye ayrılmış durumda. Birbirimize kenetlenmeliyiz. Bunu da bir tek örgüt altında toplayarak yapabiliriz. benim savunduğum bir diğer konu da turizm ticaret odasının oluşmasıdır. Bugün Türkiye’de 35 Milyar Dolar ciro sağlayan bir sektörüz. Ama maalesef otomobil sektörü kadar Ankara’da lobimiz yok. Bu lobiyi sağlayacak güçlü örgütlere ihtiyacımız var. Bu açıdan turizm sektörünün tümünü kapsayacak örgütlenme şart.  Kısacası turizm yasası tekrar belirlenmelidir. Eğer bu söylediklerimi gerçekleştirirsek farklı şeyler söylemiş oluruz. Bu düzenle devam edersek sacede bir arpa boyu yol alabiliriz.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.