Havayollarına 80 Milyar Dolarlık Yardım Gerek

Güncel 18 Ocak, 13:56'de eklendi

Havayollarına 80 Milyar Dolarlık Yardım Gerek

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) Genel Direktörü Alexandre de Juniac: “Havayolu şirketlerine ayakta kalabilmeleri için 80 milyar dolarlık ek yardım gerekli.” dedi.

havayolu

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) Genel Direktörü Alexandre de Juniac, dünya havayolu şirketlerinin koronavirüs salgınının neden olduğu krizi atlatmak için 70-80 milyar dolarlık hükümet desteğine daha ihtiyacı olduğunu ifade etti.

 

Juniac, BBC’den Ekonomi Muhabiri Jonathan Josephs’e yaptığı açıklamada, bu miktarın meblağın “zaten verilmiş olan 170 milyar dolara ek” olduğunu söyledi.

Juniac, sağlanacak bu ek mali kaynağın bu dönem ile Haziran arasındaki “boşluğu dolduracağı” değerlendirmesinde bulundu.

Juniac, dünya genelinde uygulanan kitlesel aşılama programlarının etkisinin hissedilmesiyle seyahat kısıtlamalarında yapılacak ilk önemli hafifletmenin Haziran’da beklendiğini ifade etti.

2019 yılında toplam 4.5 milyar olan yolcu sayısı 2020’de yaklaşık 1.8 milyara düştü.

Bu düşüşler, halihazırda kâr marjının düşük olduğu bu sektörde havayollarının zararının yaklaşık 118 milyar dolar olduğu anlamını taşıyor. Durumun daha da kötüye gitmesi tahmin edilenler arasında

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.