Haydar Çetin Yazdı: Turizm Çarklarının, Bakıma İhtiyacı Var

Güncel 1 Haziran, 16:08'de eklendi

Haydar Çetin Yazdı:  Turizm  Çarklarının,   Bakıma  İhtiyacı Var

Noble Plas Otel‘in Genel Müdürü Haydar Çetin’in “Turizm  Çarklarının,   Bakıma  İhtiyacı   Var” adlı yazısını GM Turizm ve Yönetim Dergisi okurları için paylaştık.

 Turizm  Çarklarının,   Bakıma  İhtiyacı   Var

Turizm   raflarda  tozlanmış  kitap  edasıyla,  silkelenip okunmayı  beklemekte. Göreceli  kavramın  renklerini,  hayranlıkla seyretmeye doyum olmuyor.  Dünya  liderleri  güvenliğinden   emin  olduğu  ülkelere  yeşil  ışık  yakmaya  devam ediyor.   Misafirler   ise  güven  duyduğu  işletmeleri  tercih  edeceği  anı  bekliyor.  Turizm   işletmeleri   mabet  algısıyla   inşa  ettiği otelleriyle  dimdik  ayakta. Pandemi  mastır  planı  yaparken, çalışanlar  yarın güvencesi  olmadan  beklemekte. Dünya  turizmi  2030  yılı planını  hazırladı. Japonya 2020  iç turizmi  için her vatandaşa, 185 USD vereceğini  açıkladı. Bizler  tatil anlayışına,  bakış   ulviliğimizi   inceliyoruz.Zaman  her şeyin  ilacıysa  eğer, turizmdeki   sorunları   ve  sıkıntıları   tedavi   etmenin   tam   zamanı.

UNWTO covid-19 toplantısından çıkan kararda;

“Bu kriz sınır ötesi dayanışma gücünü gösterdi. Ancak güzel sözler ve jestler, işleri koruyamaz veya hayatları gelişen bir turizm sektörüne bağımlı olan milyonlarca insana yardım etmez.  Hükümetler, turizmin sadece istihdam sağlamakla kalmayıp aynı zamanda eşitlik ve kapsayıcılığı sağlama konusundaki eşsiz  yeteneğini  tanıma fırsatına da  sahiptir. Sektörümüz geri dönme ve toplumların iyileşmesine yardımcı  olma  yeteneğini  kanıtlamıştır. Şimdi turizme  toparlanma çabalarına bir kez daha öncülük etmek için doğru destek verilmesini  rica  ediyoruz. ” diyor.!.

Turizmi  gelir endeksli  istatistiklerine, çalışanların  sorunlarını da  dahil  etmek gerekir. Kötü giden turizmden çıkan sonuç, devlet destekli kalkınma planı bir yere kadar. İşsizlik  fonlarındanher çalışana, süreklilik arz edecek  ödeme  yapılabilir..Sonra  turizmin geleceği  ile  ilgili   sürdürüle bilirliğini konuşabiliriz.

(UNWTO)  turizm sektörünün inisiyatifini memnuniyetle karşılarken, aynı zamanda hükümetleri işleri ve geçim kaynaklarını korumak için özel işverenlerle çalışmaya çağırıyor. Hükümetler 2020 yılı için bütçelerine turizme tahsis edilmiş kaynakları kaldırmamalı. Turizm idarelerinin de bu sıkıntılı dönemde sektörün toplum için yaptıklarını kamuoyuna iletmeleri gerektiğini belirtiyor. Uygulamada  yaptırım gücü  olan,  ciddi  işlerle uğraşmamızın  zorunluluğunu  hatırlatıyor.  İşletmeler de  çalışanlarınçoğu  küskün, yorgun ve vefasızlıktan bıkkın.

Turizmin lojistik desteğinde,   görünmeyen kahramanları var.Tecrübeli çalışanlar ; satış ofisi,  Çağrı merkezi,  internet satışı, rehber, transfer, uçak çalışanları, tedarikçi firma çalışanları, cruise çalışanları diye  yelpazeyi  geniş tutabiliriz.  İşletme  varlığını sürdüren personel ile  ortak platformlarda buluşalım.  Sosyal etkinliği olan fakat yaptırım gücü olmayan kuruluşların, devlet desteğini alarak çözüm arayışında birlik olalım. Dünya turizminde 6. Sıra istatistikleri,  bal parmakta  çalışana  anlatamazsınız. Turizm  hizmetleri ve  düzensiz gelirleri, ülkemizin de karnını doyurduğuna inanmıyorum.

Avrupa  Birliği’ne gireceğiz mantığındaki döngüler, turizme de alet  edilmeye mi çalışılıyor.!.

Schengen 26 ülke vebölgesinde olmayan  ülkelere seyahatte İngiltere, İzlanda,  Norveç, İsviçre,  Liechtenstein seyahati serbest  bıraktı. Türkiye  yok..!Peki  dil sürtmesi  mi diyeceğiz.  Rusya T.C  vatandaşlarını Türkiye’den Rusya ya  getirebilir fakat Rusya’dan charterle  Türkiye’ye  gidemez. Başbakan Mihail Mişustin vatandaşların yurt dışı tatillerine gitmemeleri konusunda sürekli uyarı yapıyor. Dünya kendi içinde döngüleri çevirirken ikili   ticari ilişkilere göre hareket mi  edilmekte. Tüm dünya nasıl ve neye göre turizmin gidişatına  karar veriyor.  Misafirin  alo ile başlayan  seyahati,  bay bay la son bulmaz. Memnun kalırsa,iletişimi  çalışanlarla  veya  dijital ortamla devam eder. Göz ardı edersek lojistik  değerlerimizi, geleceğe dair süreç uzar.

Turizmin  çarkını döndüren  çalışanları güvence altına almamız gerek.

Maazallah İşletmeler  düzensiz personellerle ,varoş turizmi  ile gece kondu işletmelerine çeviririz..Turizmde rakip ülkelerin hizmette değerlerini, esas alarak yapalım. Bizimkisi yağmurlu havada  susuzluk  çekmeye  benziyor!.Personel  ve  işletme hakları  diye, kanun  kitapları   kuralsızca  işletiliyor.  İşletmeler  işçileri çıkardıktan  sonra, kanun  işten  çıkartmak   yasak  diyor.İşletme  hatalarından kaynaklı  istikrarsız  çalışma  düzeni,  tecrübelerin   gücünü  maalesef  zayıflatmakta. İnsan gücü  olmadan turizm  olamaz.

Fakat  insan  gücüne de ciddi  anlamda  yatırım   yapılmaz. İş  ve  işçilik   yapmanın  farkı,  yönetici  ile  idareci  gibidir. Biri emireli, diğeri yapılması gereken işin ustası.  Turizm  sektöründe sigortalı çalışan sayısının 1 milyonu geçtiği, tüm sigortalı sayısındaki artışın yüzde 20’sinin, turizm sahalarındaki gelişmeden elde edildi. Geçen yıl 12,6 milyon olan sigortalı sayısı bu yıl 13,1 milyona çıktığıdır.Aynı dönemde turizmde çalışanların sayısı da yüzde 10,4 yükselişle 1 milyon 109 bine ulaştığı. Ne acıdır  ki  turizm  adına  işletmelerin, birlik  olacakları  tek çatı altında sorunları çözecek  platformu  yok..Turizm   köklü bir kültüre dayılı halktan  desteğini tam almış,  harika  bir  meslektir.  Turizm de Çözüm arayışının basit sorularını, daha da zorlaştırmadan doğruları  uygulayalım..Turizm demek sadece otelden ibaret değildir. Misafire hizmette yarışan,   işletmeler  ve  çalışanlar da turizmcidir.Hizmetin  ana kahramanı ve  iş  gücünün  lideri,  daima  insan  faktörüdür. İnsana yapılan her yatırım, geleceğin mesleği turizme  yapılan  yatırımdır. Turizmin fedakarlığı külfetli, hizmeti zahmetli  fakat  yorgunluğu  hafif  bir  meslek  olduğunun  bilinciyle,2020 yılı   ülkelerin  ekonomik  ve barış  adına  ortak  noktada , İstikrar  ve güven  dengelerinin korunduğu, huzurun  çağdaş  medeniyetlere  inşa  edildiği  bir  yıl  olmasını  temenni ederim…

Sevgi  ve  Saygılarımla,

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.