‘Her Şey Dahil’ De Dönüşüm

Güncel 23 Nisan, 11:32'de eklendi

‘Her Şey Dahil’ De Dönüşüm

Cem Kınay, “Türkiye, dünyanın en önemli turizm ülkelerinden. Görüyoruz ki önümüzdeki dönemde her şey dahil de dönüşüm yaşayacağız” dedi.

tatil

Kınay, turizm sektöründe “her şey dahil” sisteminin geliştiricisi olarak, bu sistemin yaklaşık 30 yıl önce Türkiye’nin hayatına girdiğini söylüyor. Sistemin Türk turizmine devrim yaşattığını ifade ediyor.

Sistemi en iyi uygulayan ülkenin Türkiye, kentin ise Antalya olduğunu vurguluyor.

Her Şey Dahil İle Beklenti Değişti

Kınay, yeni neslin her şey dahil sistemine ilişkin beklentilerinin değiştiğini belirterek şu sözlere yer verdi:

“Her şey dahil de önümüzdeki dönemde dönüşüm yaşanacak. Bu dönüşüm tüketicinin arzusuyla olacak. Neyi istiyor ve istemiyor bunu hep beraber ele alacağız. Her şey dahilde misafir otelden çıkmadığı için Türkiye’nin diğer özelliklerinden faydalanmıyor. Aslında dünya klasmanında Türkiye, Anadolu tarihiyle, gastronomisiyle, müziğiyle en büyük farklılık oluşturan ülkeler arasında. Yapılacak işlerden birisi de her şey dahil ile bunları nasıl birleştiririz, bunu nasıl dahil bir paket haline getirebiliriz sorusu. Ülkelerle aramızdaki farkı nasıl aşabiliriz, buna kafa yormalıyız.”

“Türkiye, Holistik Tatil Sunabilecek Ender Ülkelerden Birisi”

Kınay, yerel özelliklerin ön plana gelmeye başladığını dile getirdi.

Kınay, Türkiye ‘bütünsel’ dediğimiz holistik tatili sunabilecek nadir ülkelerdendir,  dedi. Turizm sektörünün bu potansiyeli en iyi şekilde değerlendirmesi gerektiğine vurgu yaparak;

“Misafirleri otelin dışına çıkarmalıyız. Restoranlardan, tarihi yerlerden, sanatsal etkinliklerden faydalanmasını iyi bir strateji ile başarabiliriz. Bölgelerin dijital platformlar kurması ve bütün bu katmanların dahil olması lazım. Sadece oteller değil, pazardaki arkadaşın da, berberin de herhangi bir müzenin de tüm katmanların içinde olacağı bir dijital platform. Yerelin dünyayla buluşmasını sağlayabilecek en kısa ve ucuz yol” açıklamalarına yer verdi.

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Ege Bölge Başkanı Tolga Gencer 3. Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında konuşma gerçekleştirdi. Ülkemize gelen yabancı turistin yalnızca yüzde 1’i İzmir’e geliyor, dedi. Gencer, rezervasyon yapacakları da uyardı.

Temaya Yönelip, Şehri Keşfediyorlar

Gencer, İzmir turizmin temel taşının konduğu şehirdir, dedi. “İhmal ettiğimizi ve unuttuğumuzu düşünüyorum. En büyük hedefimiz İzmir ve çevresini turizmin önemli bir merkezi haline getirmek. İzmir ve çevresi; Antalya gibi büyük otellerin, her şey dahil konseptinin değil butik ve küçük otellerin olduğu bir yer. Otel dışı harcamalarla kent ekonomisine katkı sağlıyor. İzmir, Niş turizm yapılan bir destinasyon olmalı. Antalya’daki gibi kitle turizmi de olmak zorunda ama İzmir için anlamlı değil. İzmir için hedef odaklı planlama yapmalıyız. Sağlık, gastronomi, kongre, spor ve seminer gibi.. İzmir tarihi ve kültürel mirası ile farklı ve cezp edici bir şehir. Üst segmentteki turist için ihtiyacı butik oteller dolduruyor. Bu tarz turistler, bir temaya yönelip, şehri keşfetmek istiyorlar. Butik ve küçük otellerin gelişmesi lazım” açıklamalarına yer verdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Murat Karaçanta’dan Butik Otel Uyarısı!

Murat Karaçanta’dan Butik Otel Uyarısı!

İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Karaçanta’dan tatil planı yapanları butik otel konusunda uyardı. “Butik oteller 5 yıldız standardında hizmet verebilen turizm işletme belgesine sahiptir. Bu özellikleri taşımayan otelleri ise denetim altına alacağız” dedi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.