reklam
reklam
hava 12° Orta
DOLAR 18,8328 % % 0.02
EURO 20,3006 % % 0.58
GRAM ALTIN 1.139,38 % % 0,38
ÇEYREK A. 1.862,89 % % 0,38
BITCOIN 436.360 % -1.228
reklam reklam

HER YOL TURİZME ÇIKIYOR

Son Güncelleme :

08 Eylül 2014 - 9:41

HER YOL TURİZME ÇIKIYOR

GM DERGİ- ÖZEL HABER

Ekonomisi bozulan mı, ekonomisini güçlendirmek isteyen mi turizme sarılıyor? diye sorduk aldığımız yanıt, her ikisi de oldu. Yaptığımızı araştırmalar sonucunda ülkemiz ve rakiplerimiz hem ekonomilerini geliştirmek hem de ekonomileri bozulmaya başladığı an turizm sektörüne yöneliyor.

TURKİYE

 Ülkelerin ekonomilerini desteklemeye yönelik turizme yönelik yaptıkları faaliyetlere geçmeden önce gelin hep birlikte dünyadaki başlıca ülkelerin turizm gelirlerinin son durumunu değerlendirelim.

UNWTO’nun verilerine göre uluslararası turizmden elde edilen kazanç yüzde 5 artış göstererek 1 trilyon 400 milyon Dolara yükseldi. Avrupa, yüzde 42 ile turizm gelirlerinden en büyük payı alırken, Asya ve Pasifik yüzde 8 artarak en büyük artışı yakalayan ülkeler oldu.

Gelişmekte olan ekonomiler olan Çin, Rusya ve Brezilya, 2013 yılında uluslararası turizmden elde edilen gelirdeki 81 milyar Dolar’lık artışın, 40 milyar Dolar’ını sağlayan ülkeler oldu. Çin 2012 yılında 102 milyar Dolar harcama ile en geniş dış pazar kaynağı oldu. 2013 yılında yüzde 26 artış ile Çin, toplam 129 milyar Dolar’lık harcamaya ulaşarak yine birinci olmuştu. Rusya Federasyonu ise 2013 yılında en geniş 4’üncü dış pazar kaynağı olurken yüzde 25 artış ile 54 milyar Dolar harcama yaptı. En çok harcama yapan ilk 5 ülke ise Çin 129 (+%26), ABD 86 (+%3), Almanya 86 (+%2), Rusya 53 (+%25) ve Birleşik Krallık 53 (+%4) olarak belirlendi.

Gelişmiş ekonomilerdeki artış ise daha mütevazi olarak göze çarpıyor. Avustralya yüzde 9, Fransa yüzde 5, Birleşik Devletler, Almanya, Birleşik Krallık ve Kanada ise yüzde 2 ile yüzde 4 arasında artış kaydetti. Uluslararası harcamalarda, Brezilya ise 2013 yılında yüzde 13 artışla, 25 milyar dolar gelir elde etti.

CAN SİMİDİMİZ TURİZM

TUROB Başkanı Timur Bayındır Türkiye’de TUİK’in açıkladığı verilere göre kişi başı harcamada ortalama 824 Dolar, 2013 yılı toplam turizm gelirinin ise 32 milyar Dolar olduğunu belirterek, “Toplam gelirimiz UNWTO’nun açıkladığı Avrupa uluslararası turizm gelirlerinin yaklaşık yüzde 7’sini oluşturuyor. Ülkemiz 2013 yılında turist başına harcama açısından dünyanın gerisinde kaldı. UNWTO 2013 dünya turist başına harcama, ülkemizde açıklanan 824 Dolar’ın yaklaşık yüzde 40 üzerinde 1300 Dolar oldu” dedi

İTALYA, 245 BİN EURO’YA KÖY SATIYOR

Ekonomik kriz nedeniyle kamu mülklerini vitrine çıkaran İtalya’da bu kez bir köy satışta. Ülkenin kuzeyinde bulunan Calsazio sakinleri, köylerine internet üzerinden 245 bin euroya müşteri arıyor Yeşilçam’ın unutulmaz eserlerinden Züğürt Ağa’nın satılık öyü Haraptar’ın bir benzeri de İtalya’da çıktı. Küresel ekonomik kriz nedeniyle kamu mülkleri ve makam araçlarını açık artırmaya çıkaran İtalya, bu kez de vitrine konulan Calsazio köyünü konuşuyor. İnternetten satış yapan müzayede sitesi eBay’de başlatılan açık artırmada Calsazio köyündeki 14 ev için toplam 245 bin euro istendi . İtalya’nın kuzeyinde yer alan Calsazio köyünün karakteristik taş evleri, sahipleri tarafından topluca satışa sunuldu. 20 kişinin yaşadığı köydeki evleri satın alacak kişinin restore ederek otel veya restorana dönüştürmesi ve turizme açması ise müzayede şartı olarak sunuldu. Köylüler, bakımsızlık yüzünden harap haldeki ev ve yolların bu sayede kurtulacağını umuyor. Tek şartları ise binaların mimari özelliklerinin korunarak yerel geleneklere uygun şekilde restore edilmesi.

 UNCEM’den yapılan açıklamada “İsteğimiz, terk edilmiş halde olan dağ köylerinin bu yolla yeniden hayata döndürülmesi” denildi. Avrupa’da özellikle Akdeniz bölgesini derinden vuran kriz nedeniyle İtalyan hükümeti tasarruf tedbirleri kapsamında 2013 nisanında bazı kamu mülklerini de satışa çıkarmıştı. Bunların arasında Venedik yakınlarındaki Poveglia adası da var. Ancak listede Taranto’daki bir manastır ve Osmanlı istilalarına karşı yapılan Gradisca d’Isonzo Kalesi’nin de bulunduğu satılık mülklere uygun fiyat veren bir alıcı henüz çıkmadı.

TURİZM HALA YUNAN EKONOMİSİNİN MOTORU OLMAYI SÜRDÜRÜYOR

Artan turizm gelirleri mali krizle mücadele eden Yunanistan’a can simidi oldu. Ülke ekonomisi tarihinde ilk kez cari fazla verdi. Yunanistan Merkez Bankası’nın kayıt tutmaya başladığı 1948 yılından beri ülkede bir ilk yaşandı. Geçtiğimiz yıl ülkeye giren para miktarı çıkan miktarı geçti. Turizm gelirleri yüzde 15 artarak 12 milyar Euro oldu.

 Cari fazlada ithalatın azalması ve ihracatın artış göstermesi de etkili oldu geçtiğimiz dört yıl boyunca küçülen Yunanistan ekonomisinin bu yıl durgunluktan çıkması bekleniyor. Ancak bütün bu olumlu rakamlara karşın işsizlik Kasım ayında yüzde 28’e yükseldi. Analistler Yunan ekonomisinin daha kat etmesi gerek uzun bir yol olduğu kanısında. Piyasa Analisti Craig Erlam, “Yunanistan için daha uzun ve zor bir süreç göreceğimizi düşünüyorum. Geçtiğimiz birkaç yıldaki düşüşü göz önüne alırsak, işsizlik oranındaki azalma çok yavaş olacak. Yunanistan’da şimdi olumlu veriler görüyoruz. Bunları iki yıl önce söylediklerimizle karşılaştırırsanız ne kadar olumlu olduğu ortaya çıkar. Fakat Yunanistan’ın önünde uzun ve zor bir yol var” dedi. Cari fazla verilmesinde geçen yıl yapılan borç faizi ödemelerinin azaltılarak 6 milyar Euro’ya çekilmesi de etkili oldu. Ülkeyi 18 milyon turistin ziyaret edeceği hesaplanırken, bu yılın daha iyi olması bekleniyor. Fakat analistler iyileşmenin devam etmesi için üzerinde anlaşılan reformların yapılması gerektiği konusunda ısrarlı.”

İSPANYA’DA TURİZMDE KIYI ŞERİDİNE

Akdeniz çanağında Türkiye’nin turizmdeki en büyük rakibi olan İspanya’da 7 ayrı bölgenin yönetimleri, ülkede yaygın olan kıyı turizmine karşı bayrak açtı. İspanya’nın turizmdeki tanıtım kurumu olan Turespaña’nın turizmde yeni ürünler pazarlamasını isteyen bölge yönetimleri, sadece deniz-kum-güneş turizmi ile sınırlı kalınmaması gerektiğine dikkat çektiler.  EExtremadura, Kastilya-La Mancha, Kastilya León, Aragonya, Navarra, La Rioja ve Madrid bölge yönetimleri, alternatif turizm ürünlerini kıyı turizmine karşı ortak pazarlama kararı da aldılar.

Turizmde ortak hareket ve pazarlama kararı alan İspanya’nın 7 bölgesel yönetimi, hedeflerinin doğa, aktivite, kültür ve şarap turizmini geliştirmek olduğunu duyurdular. Bölgesel yönetimlerin aldığı kararlar doğrultusunda, İspanyol şarap üretim merkezlerinde gastronomi turları için güzergahlar belirlenecek ve Turespaña’nın pazarlama ağlarından yararlanarak, bu turlar satışa sunulacak. Ayrıca, bölgelerin halen tek başlarına pazarladıkları diğer turistik ürünler de ortak pazarlanacak. Atılan bu adımlar doğrultusunda, yeni ürünler 2015’ten itibaren Turespaña’nın tanıtım ve pazarlama programına da dahil olacak. Fuarlarda konu ile ilgili tanıtımların yanı sıra, tanıtım gezileri de

düzenlenecek.

PARİS, 15 milyon kişiyi ağırladı

2013 yılına ilişkin verilerin henüz açıklanmadığını, bir önceki yıl ise Paris’e gelen yabancı ziyaretçi sayısının 15 milyon 900 bin olduğunu hatırlatıyor. Birleşmiş Milletler verilerine göre Fransa açık ara dünyanın en çok turist çeken ülkesi konumunda.

Paris bölgesi turizm bürosundan yapılan açıklamaya göre, geçen yıl başkent 32,3 milyon turist ağırladı. Açıklamaya göre, geçen yıl Paris’e gelen yabancı turist sayısı bir önceki yıla oranla yüzde 8 artarak 15,5 milyona çıktı.

Fransa, en fazla turist çeken ülke olmasına rağmen turistlerin sadece yüzde 16,8’i Paris’i ziyaret ediyor. BBC muhabiri Ben Carter’a göre, Fransa hükümeti Paris’in çekiciliğini artırma yolları arıyor. Bu çerçevede Paris Ticaret Odası’nın Bölgesel Turizm Komitesi’yle birlikte sektör çalışanlarına yönelik bir eğitim programı başlattığı kaydediliyor. Turistler Paris’te ortalama 2,7 gece geçiriyor. Fransız yetkililerin hedefi bunu bir haftaya çıkarmak ve turistlerin daha fazla para harcamasını sağlamak.

Paris’i geçen yıl en çok ziyaret eden yabancı turistler arasında 2,1 milyonla İngilizler ilk sırada. Çinli turistlerin sayısında da bir önceki yıla oranla önemli artış (yüzde 52) olduğu kaydedilen açıklamaya göre, bu ülkeden başkenti geçen yıl 881 bin turist ziyaret etti. Paris’i en çok ziyaret eden yabancı turistler sıralamasında İngilizleri, Amerikalı, Alman, İtalyan ve Çinli turistler izliyor.

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.