HERŞEY ANTALYA TURİZMİ İÇİN!

Güncel, Sektörel Haberler, slide 24 Mayıs, 11:11'de eklendi

antalya3

Rus turistlerin azalması üzerine Antalya turizmi başta Çin olmak üzere rotayı alternatif pazarlara çevirdi. Radarda Hindistan, İran ve Kuzey Avrupa ülkeleri de var

Turizmciler Rus turistlerin önemli ölçüde azalması üzerine gözünü alternatif pazarlara çevirdi. Hedefte alım gücü yükselen dünyanın en kalabalık ülkesi Çin var…

Antalya Belek bölgesinin en önemli yatırımları arasında yer alan Cornelia otelleri 2015 yılının bir değerlendirmesini yaptı.
Cornelia De Luxe Resort Genel Müdürü Ali Şahin ve Cornelia Diamond Golf Resort Spa Genel Müdürü Zafer Alkaya, geçtiğimiz yılın Belek turizmi için zorlu geçtiğini belirtirken bu sezonda risklerin ve umutların yüksek olduğu vurgulandı. Ali Şahin, ekonomisi düzelen ve seyahat kültürü gelişen Çinlilerin Antalya turizmi için yeni bir umut olduğunu belirtti.

Alım gücü yükseldi

Cornelia otellerinin Rus turistin önemli ölçüde azalması üzerine Kuzey Avrupa ülkeleri ile İsrail,İran ve Çin’e yöneldiği öğrenildi. Ağırladığı ülke sayısını 45’ten 50’ye çıkarmak için çabaladıklarını söyleyen Ali Şahin, iç turizm ile de yüzlerinin güldüğünü belirtti.

Şahin, “Avrupa pazarında bu sezon yüzde 5 oranında pazarımızı artırdık. Ekonomisi düzelen Çin, yeni ve büyük bir pazar olmaya başladı. Çin, dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip olmasına rağmen tatil turizminde etkin bir ülke değildi. Çin’in ekonomisinin büyümeye başlaması ve Çinlilerin refah seviyelerinin yükselmesi ile birlikte tüm dünyada ki turizm işletmelerinin iştahını kabartmaya başladı. Alım gücü yükselen Çinliler de lüks tatili keşfetti” dedi.

Fransa, Brezilya, Norveç, Avusturya, Finlandiya, İsviçre, Hindistan, İsrail ve İran gibi pazarlarda da çalışmalarının sürdüğünü söyleyen Şahin, Kazak ve Kırgız misafirlerinden de ilgi gördüklerini ekledi.

Türkiye çok seviliyor 

Zafer Alkaya ise, “2015 yılında Rusya’da giderek kuvvetlenen ekonomik kriz nedeniyle Antalya ve Belek Bölgesi Rus Pazarında yüzde 20 oranında kayıplar yaşadı. Ancak golf, kongre, spor ve spa turizminde istediğimizi alıyoruz. Turizmi yılın 12 ayına yaymayı istiyoruz. Turistler Türkiye’yi çok seviyor. Turizmcilerin kontrolü dışında yaşanan sıkıntılarla karşılaşabiliyoruz. Önemli olan, her türlü kriz dönemine hazırlıklı olmak. Biz, Cornelia Otelleri olarak yıllardır Antalya turizminin Rusya’ya bağımlılığının riskli olduğunu ve alternatif pazarlara açılmanın gerekliliğini hep vurguladık” diye konuştu.  MİLLİYET

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.