HOLLANDALI TURİSTLER BU YIL SON DAKİKACI

Güncel, slide 26 Ocak, 17:47'de eklendi

TÜRSAB bu yıl 13-18 Ocak tarihleri arasında Hollanda’nın Utrecht kentinde düzenlenen Vakantiebeurs Turizm Fuarı’na ilişkin Fuar Değerlendirme Raporu’nu yayımladı. Türk turizmcilerin yoğun katılımıyla gerçekleştirilen fuarda Hollanda pazarına ilişkin “last minute-son dakika rezervasyon”ların artacağı yönünde beklenti öne çıktığı belirtildi.

 HOLLANDALI TURİST

Hollanda’nın en önemli turizm fuarı konumundaki Vakantiebeurs Turizm Fuarı’nda bu yıl 1400’ü aşkın katılımcı kuruluş ve 100 bini aşan ziyaretçi sayısına ulaşıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yurtdışında iştirak edilen 7 büyük turizm fuarı arasında yer alan Vakantiebeurs Turizm Fuarı bu yıl 13-18 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Türkiye fuara; Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca kamu/özel sektör işbirliği çerçevesinde 748 m²’lik stant alanı ile katılım sağladı. Fuarda, Kültür ve Turizm Bakanlığı standında Türk Hava Yolları ile birlikte 22 sektör kuruluşu ve 20 özel işletmeye yer verildi. Türkiye fuarda; Kültür ve Turizm Bakanlığı standı dışında İzmir, Bodrum ve Kuşadası stantları ile temsil edilirken bu üç stand ile birlikte Türkiye’nin temsil edildiği toplam alan 1400 metrekareye ulaştı.

 HOLLANDA VATANDAŞLARI TÜRKİYE’DE 813 EURO HARCADI

 Hollanda İstatistik Kurumu verilerine göre Hollanda vatandaşlarının 2013 yılında uzun tatillerde gerçekleştirdikleri ortalama kişi başı harcama 810 Euro olurken kısa tatillerde 250 Euro seviyesinde gerçekleşti. Hollanda vatandaşları Türkiye’de ortalama 11,4 gün kalırlarken bu süreçte gerçekleştirdikleri harcama 813 Euro oldu. Diğer Akdeniz ülkeleri Yunanistan, İtalya ve İspanya hem kalınan gün sayısı hem de ortalama harcama bakımından Türkiye’yi geride bıraktı.

 Türkiye, 2013 yılında Hollandalı turist sayısında 1,3 milyon sınırını aşarken 2014 yılında ise hafif bir düşüş yaşandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından açıklanan 2014 yılı yabancı ziyaretçi verilerine göre; Hollanda’dan gelen turist sayısı 2014 yılında bir önceki yıla oranla yüzde 0,67 oranında gerileyerek 1 milyon 303 bin 730’a düştü.

 2015 YILI HOLLANDA PAZAR BEKLENTİLERİ

 

– Hollanda ekonomisinin resesyondan çıkmaya başlaması ve önümüzdeki iki yıllık süreç

için ekonomide büyüme beklentisinin oluşması turizm sektörü için olumlu sinyaller olarak görünüyor.

– Ancak ekonomide yaşanacak toparlanmanın turizm sektörüne kısa vadede yansımasının zor olduğu turizmcilerin ortak görüşü.

– Ruble’de yaşanan değer kaybı nedeniyle Rus pazarında yaşanması beklenen düşüş, Türk turizmcileri alternatif pazarları geliştirme noktasında arayışa yönlendirmiş durumda. Bu nedenle; Türkiye’ye en çok turist gönderen ülkeler arasında yer alan Hollanda pazarına özel önem gösteren Türk turizmcilerin Utrecht Vakantiebeurs Fuarı’na geçtiğimiz yıllardan daha yoğun bir katılım gösterdikleri gözlemlendi.

– Türkiye’ye yönelik yaz sezonu satışları geçtiğimiz yılın altında seyrediyor.

– Büyük tur operatörleri İspanya ve Yunanistan satışlarında ciddi artış yaşandığını kaydederken 2015 yaz sezonu satışlarında Türkiye’ye yönelik talebin düşük olduğu görüşü ön plana çıkıyor.

– Hollanda pazarında Türkiye’nin 2015 yılında göstereceği performansı “last minute – son dakika” satışlarının belirleyeceği görüşü hakim durumda.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.