Hürriyet Yazarı Cebeci Yazdı: Yardımcı Pilot Anlamadı!

Güncel 20 Şubat, 12:58'de eklendi

Hürriyet Yazarı Cebeci Yazdı: Yardımcı Pilot Anlamadı!

Hürriyet havacılık yazarı Uğur Cebeci, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda 3 parçaya ayrılan ve 3 kişinin ölümüne neden olan kazanın detaylarına ilişkin bir yazı yazdı.

Hürriyet Yazarı Cebeci Yazdı: Yardımcı Pilot Anlamadı!

Cebeci, “Oluşan su yastığında Pegasus uçağının kayarak kontrolden çıktığı iddiaları kesinleşmeye başlıyor. Kulenin Türkçe konuşması sebebiyle, Endonezyalı ikinci pilot Ferdinant Pandaag’ın yeterince yardımcı olamadığı da belli oldu” dedi. Cebeci, inişten dört buçuk dakika önce uçağa yıldırım isabet ettiğini de aktardı.

Cebeci yazısında şu ifadelere yer verdi:

Kule Türkçe konuştuğu için bütün konuşmaları Kaptan Pilot Mahmut Arslan’ın gerçekleştirdiği, ikinci pilot Endonezyalı Ferdinant Pandaag’ın anlamadığı için sisteme yeterince yardımcı olmadığı anlaşıldı. İngilizce konuşulması gerekirken Türkçe konuşulmasının yarattığı sıkıntıları Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ve Hava Trafik kontrolörlerinin bağlı olduğu DHMİ gündeme getirip gözden geçirmeli. Özellikle son senelerde hemen hemen tüm Türk Hava Yolu şirketlerinde çok sayıda yabancı pilot yer alıyor. Havacılığın ana dilinin de İngilizce olduğu bilinmekte. İlk araştırmalara göre de uçağın pist içinde hızının limitler içinde olduğu fakat yumuşak inişle piste geç oturduğu bilgileri de sızdı. Uçağın otomatik anons sisteminden yolcuların telefonlarını açabilecekleri duyuruldu. Tanık ifadelerinden bazı yolcuların hızla kemerlerini çözdükleri de öğrenildi.

Kaynak

GM Derginin Diğer Haberlerini Okumak İçin Tıklayınız.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.