İhale İptal, Konyaaltı Sahili Alkoçlar’dan Alındı

Güncel 22 Ocak, 09:56'de eklendi

İhale İptal, Konyaaltı Sahili Alkoçlar’dan Alındı

Oyuncu Hülya Koçyiğit’in damadının sahibi olduğu Alkoçlar’a Menderes Türel’in belediye başkanlığı döneminde verilen Konyaaltı plajları ihalesi iptal edildi. İhale ile ilgili olarak, 15 milyon liralık zarar tespit edildiği söylendi.

Konyaaltı sahili, geçen dönemin belediye başkanı Menderes Türel döneminde, otelleri için konkordato isteyen,  konkordato süresi dolunca yeniden süre uzatımına giden Alkoçlar’a verilmişti.

2018’de 28 yıllığına Alkoçlar Holding’e kiralanan Konyaaltı Sahiliyle ilgili ihale sözleşmesi, bugüne kadar 15 milyon TL’nin üzerinde kamu zararının tespit edilmesi üzerine iptal edildi.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, belediyenin bu proje ile zarara uğratıldığını belirtti. “Kalan 26 yıl bu zararın katlanarak artacağı düşünüldüğünde belediyemizde telafi edilemeyen zararlar oluşacaktır” açıklamalarında bulundu.

Konyaaltı Sahili için yarışmayla belirlenen projenin yap-işlet-devret modeliyle ihale yapılmasına yönelik meclis kararı olmasına karşın; Antalya Büyükşehir Belediyesi bu karara uymadan projeyi 2018 yılında 254 milyon TL tutara kendi inşa ettirdi. İnşaatın ardından sahil 3 bölge üzerinden kira ve işletme ihalesine çıkıldı.

İhale iptal

Belediye encümeni, yapılışında hata olduğu gerekçesiyle ihaleyi iptal etti. Menderes Türel döneminde sahili belediyeden 8.5 milyon TL’ye kiralayan Alkoçlar’ın alandaki ticari alanlardan yıllık net 20 milyon kira ve ayrıca hava parası aldığı belirtildi.

GM Derginin Diğer Haberlerini Okumak İçin Tıklayınız.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.