İNGİLİZLERİN ” HAYIR”I TURİZMİ NASIL ETKİLER ?

Güncel, Sektörel Haberler, slide 24 Haziran, 13:03'de eklendi

 

İngiltere’de “Avrupa Birliği’ne evet mi, hayır mı?”  referandumundan yüzde 52 “AB’ye hayır” çıktı. peki,  bu durum turizmi nasıl etkileyecek ….

cats

Yüzde 71 katılım ile gerçekleşen referandumdan “hayır” kararı çıkmasının turizme ve seyahat sektörüne olası etkileri bir süredir tartışılıyordu.
İngiltere’nin AB’den çıkmasının turizme olası etkileri 
AB’den çıkışın İngiltere ve İngiltere ile bağlantılı olarak uluslararası alanda seyahatlere olası etkileri ile ilgili olarak öne çıkan değerlendirmeler şöyle:
-İngiltere’nin AB’den çıkması en başta havayolu seyahatlerini etkileyecek, diğer AB ülkeleri ile uçuş izinlerinden yolcu haklarına pek çok noktanın tek tek yeniden düzenlenmesi gerekecek. Bu durum havayolu seyahatlerini zorlayabilecek.
– 2015’de 1,8 milyon yolcu ile Avrupa’nın en büyük ikinci kruvaziyer pazarı konumundaki İngiltere’nin AB üyeliğinden çıkmasının kruvaziyer turlarını da etkileyeceği ifade ediliyor. Bu gelişmeye paralel olarak İngiliz para birimi Pound üzerindeki kur baskısının fiyatların artırması ve bunun da kruvaziyer talebini olumsuz etkilemesi bekleniyor.
-İngiltere’nin AB’den çıkması durumunda, İngiltere vatandaşlarının pek çok ülkeye vize alarak seyahat etmek zorunda kalacakları, vize ücretlerinin de seyahat maliyetlerini yükselteceği ifade ediliyor.
-İngiltere’nin AB’den çıkmasının özellikle AB ülkelerinden ülkeye olan turist akışı üzerinde de etkili olabileceği belirtiliyor. Örneğin, Alman vatandaşlarının yüzde 68’i, İngiltere’nin çıkışı durumunda bu ülkeye tatile gitmeye daha az meyilli olacaklarını belirtmişti. Bu kişiler, bildikleri AB koruma yasalarından yoksun kalabileceklerinden endişeleniyor. Bu konuda özellikle Alman, Fransız ve İtalyan tatilciler açıkça endişelerini dile getirmişti.
-Diğer taraftan AB’nin önde gelen ekonomistleri, İngiltere’nin AB’den çıkışı durumunda AB merkez bankasından bağımsız hareket edebilen bir İngiltere merkez bankası sebebiyle, Pound’un Avro’ya karşı yüzde 10-15 değer kaybedeceği tahmin ediyorlardı. Bu durumun İngiliz tatilciler için diğer AB ülkelerinde tatil yapmayı yüzde 10-15 daha pahalı hale getireceği, böylece sadece İngiltere değil, diğer Avro bölgesindeki AB ülkelerinin de Brexit’ten zarar göreceği ifade ediliyordu. Bu durumun İngiliz turistleri AB dışındaki Türkiye gibi ülkelere yöneltip yöneltmeyeceği de merak edilen konular arasında? Ancak Pound’un bundan sonra değer kazanacağını da savunanlar var.
-Travelzoo’nun İngiliz turizm işletmeleriyle yaptığı görüşmeler sonucunda, Bexit’in gerçekleşmesi durumuında İngiltere’de sektörün tahmini 5,2 milyar avro daha az gelir elde edeceği ön görülmüştü./ turizm gazetesi
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.