İspanya Turizm Sezonu Bitti Mi? 

Güncel 15 Ağustos, 10:34'de eklendi

İspanya Turizm Sezonu Bitti Mi?

İspanya dün akşam Almanya’ya Sınırları Kapattı. Almanya’ya seyahat sınırlaması ile birlikte Recep Yavuz, bu kararın uçak ve Acenteler için şok etkisi yarattığını dile getirdi. Bu kararla İspanya’nın turizm sezonunu kapattığını ve Türkiyenin de çok dikkatli olması gerektiğini ifade etti.

Antalya Kent Konseyi Turizm Grup Başkanı Recep Yavuz, kendi blog sayfasında Almanya’nın İspanya’ya seyahat yasağını değerlendirdi.

Almanlar’ın en çok ziyaret ettiği ülke olan İspanya’ya dün akşam itibariyle seyahat yasağı geldiğini hatırlatan Yavuz, bu yasağın hem İspanya’ya seyahat edecek Almanlarda, hem bütün planlarını yapmış seyahat acentalarında, otellerde ve uçak firmalarında şok etkisi yaptığını aktardı.

Bugünden itibaren İspanya’dan Almanya’ya dönen tüm tatilcilere ev karantinası zorunlu

Almanya’nın aldığı kararın şu anda tatilde olan turistleri de kapsadığını belirten Yavuz, ” Bugünden itibaren İspanya’dan dönen turistlerin hepsine Almanya dönüşlerinde havalimanında test zorunluğu getiriliyor ve sonuçlar çıkana kadar ev karantinası öngörülüyor. Bununla birlikte tatilini planlamış ve önümüzdeki günlerde İspanya’ya gitmek isteyen bir Alman turist bütün sorumluluğun kendisinde olduğunu ve olası rizikoyu kabullendiğini göze almak zorunda. Örneğin olası bir Korona vakasında kendi imkanları ile tedavi olmak ve ülkesine geri dönmek zorunda.

Bu durumda İspanya’dan dönen turistler için iki seçenek var: Ya dönüşten 48 saat önce İspanya’da test yaptırmaları ve bunu kendilerinin ödemeleri (120-150 €) ya da döndükten sonra 3 gün içinde Almanya’da test yaptırmaları ve test sonucu çıkana kadar 24-48 saat evde karantinada kalmaları.” ifadelerini kullandı.

‘İspanya bu yıl sezonu kapattı, bizim de çok dikkatli olmamız lazım’

Almanya’nın dünden itibaren İspanya’ya (Kanarya adaları hariç) seyahat uyarısı getirmesi üzerine Tui ve Der Touristik’in bugünden itibaren İspanya uçuşlarını durdurduklarını açıkladığını ifade eden Yavuz, şu ifadeleri kullandı: ” Bu kararın ne kadar süreceği ve daha sonra değiştirilse bile sezonun bitmiş olacağını öngörebiliriz. Zira tur operatörlerinin öncelikle elindeki rezervasyonları başka bölgelere kaydırmaya ya da para iadesi yaparak iptal yoluna gideceğini görüyoruz. İlk etapta Kanarya adaları, ardından Türkiye’nin uyarı almayan bölgeleri ile Yunanistan önerilebilir. Alman Hükümeti yasağın ne zamana kadar geçerli olduğunu belirtmedi ancak bütün Almanya’da İspanya’nın ikinci dalga içinde olduğu yazılıp çiziliyor. Temmuz ayı sonunda İngiltere İspanya’dan dönenlere Karantina uygulayacağını ilan edince ülkede büyük bir infial olmuştu. Zira İspanya turizmini İngiltere ve Almanya sırtlıyor. Örneğin bugün Mayorko’ya 219 uçuşla 40.000 turist planlanmıştı. Bunların gerçekleşme durumunu bu gece yarısından sonra göreceğiz. Büyük bir olasılıkla uçuşlar ve gelen turist sayısı önemli ölçüde düşer ve Mayorko’da evi olanlar dışında kimse rizikoyu göze almaz. İspanya örneğinden yola çıkarak, eğer gerekli önlemleri almazsak aynısı bizim başımıza da gelebilir. Geceden sabaha her şey olabiliyor. Çok dikkatli olmamız lazım.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.