ITB BERLİN FUARI BUGÜN BAŞLADI !

Güncel, Sektörel Haberler, slide 9 Mart, 11:18'de eklendi

Bu yıl 50’ncisi düzenlenen ITB Berlin Turizm Fuarı, bugün kapılarını açtı. Türkiye ITB Berlin’de 3.079 m2’lik alanda 13 acente, 56 otel, 11 valilik, 47 birlik, dernek, belediye ve Kalkınma Ajansı ile 5 gün boyunca turizm çıkarması yapacak.

itb-berlin-bugun-basliyor_1457478933
Turizm sektöründe yaşanan kriz nedeniyle bu yıl ITB Berlin Turizm Fuarı, Türkiye için ayrı bir önem taşıyor. Türkiye’nin turist aldığı bir numaralı pazar olan Almanya’da düzenlenen fuar, her yıl olduğu gibi bu sene de Türk turizminin gövde gösterisine sahne olacak. Türkiye’nin imaj tazeleyeceği, turizm sektörünün kayıplarını azaltmak için çalışmalar yapacağı ITB Berlin Turizm Fuarı, 2016 sezonu için büyük önem taşıyor.ITB Berlin Uluslararası Turizm Borsası 1966 yılından beri Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenleniyor. Türkiye, fuara ilk kez 1968 yılında katıldı. 1982 yılından beri ise de, kamu-özel sektör işbirliği ile düzenli olarak katılıyor. ITB Berlin Uluslararası Turizm Borsası, 160 bin metrekare sergi alanı ve 26 salondan oluşuyor. Geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen fuara 186 ülkeden 10 bin 096 kuruluş, 115 bin’i profesyonel, 60 bin’i halk olmak üzere toplam 175 bin kişi ziyaret etti.3079 METREKARE TÜRKİYE

Bu yıl 09-13 Mart 2016 tarihleri arasında 50’ncisi düzenlenecek olan  fuara bakanlık kamu/özel sektör işbirliği çerçevesinde 3.079 m2’lik (net 2.300 m2) alanda 116 stand, yaklaşık 127 katılımcı ve THY’nin kendi standı ile katılım sağlanıyor. Katılımcıların 13’i seyahat acentası ve tur operatörü, 56’i otel, 11’u valilik, 47’si birlik, dernek, belediye ve kalkınma ajansından oluşuyor. Beş gün sürecek fuarın, ilk üç günü profesyonellere, son iki günü halka ayrıldı. Fuar kapsamında ilgili seneye ilişkin turizm trendleri belirleniyor, yuristik ürünlerin fiyat arzına karar veriliyor. 2010 yılında Türkiye’nin konuk ülke olarak katıldığı fuarın bu yılki konuk ülkesi Maldivler oldu

2016 ANTALYA BOTANİK EXPO TANITILACAK

Türkiye standına, Alman turizm pazarında öne çıkan Türkiye’nin önemli destinasyonları ile turizm çeşitlerinin tanıtımı yapılacak.  Ayrıca dağcılık, yürüyüş, bisiklet, doğa gibi alternatif turizm türlerine ve 2016 Antalya Botanik Expo tanıtılacak.

Stand tasarımında; Akdeniz-Antalya / Ege-İzmir / Marmara-İstanbul / Anadolu-Ankara bölgelerini ön plana çıkaracak şekilde adalara yer verildi. Ayrıca Türkiye’nin tatil imkânlarına, alternatif turizm türlerine ve kültürel mirasa yönelik reklam görselleri kullanıldı. Bunun yanı sıra, Türkiye’nin bilinirliğini ve görünürlüğünü artırmak amacıyla, fuar süresince fuar alanının iç ve dış mekânlarındaki reklam alanlarında tanıtım reklamlarına yer veriliyor.

BAKAN MAHİR ÜNAL DA FUARDA OLACAK

Fuarın ilk günü (09 Mart 2016) saat 10:00’da T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal Türkiyi standında  katılımcıları ziyaret ederek, görüşmelerde bulunacak ve standın açılışını yapacak. Stant açılışından sonra turizm sektör temsilcileri mevcut durum ve işbirliği imkanlarına ilişkin görüşmeler gerçekleştirilecek. Akşam, Berlin Büyükelçiliği’nde Kültür ve Turizm Bakanlığı bir kokteyl düzenleyecek.

BAKAN ÜNAL BASIN TOPLANTISI YAPACAK

Fuarın ikinci günü 10:00-12:00 saatleri arasında Bakanlık heyeti tarafından City Cube Berlin adlı kongre merkezinde bir basın toplantısı yapılacak. Basın toplantısı kapsamında yerli ve yabancı medya mensuplarına Türkiye’nin Almanya pazarındaki genel durumu, Bakanlığın global tanıtım stratejisi ve yapılması planlanan çalışmalar anlatılacak. Antalya Botanik Expo 2016, sektör kuruluşlarına sağlanacak yakıt desteği vb. konular hakkında bilgi verilecek. Basın toplantısı sonrası katılanlara UNESCO Gastronomi Şehri olan Gaziantep mutfağından ikramlar sunulacak.

Aynı gün 16:00-18:00 saatleri arasında City Cube Berlin kongre merkezi A5 salonunda düzenlenecek olan “Antalya Spor Turizmi” adlı çalıştayda, aktif turizm, golf turizmi ve futbol turizmi konuları hakkında bilgi sunulacak,

TÜRK MÜZİĞİ EŞLİĞİNDE TÜRK MUTFAĞI SUNUMU

Fuarın üçüncü gününde (11 Mart 2016) 19:00-22:00 saatleri arasında Türkiye standında turizm sektör temsilcilerine bir resepsiyon verilecek. Resepsiyonda Türk yemekleri sunulacak ve Türk müziği dinletisi gerçekleştirilecek.

SANATÇI MAHALLESİ

Türkiye standında yer alan “Sanatçı Mahallesinde”, geleneksel el sanatları temsilen hat, çini, ebru ve kazaz (tel işleme) sanatçıları uygulamalı olarak sunum yapacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı standını ziyaret edenler için, İnteraktif Oyun Alanlarına (X-Box) yer verildi. Alanlarda golf, sörf/kitesurf, rafting oyunları yer alıyor. Oyun alanlarında hazır bulunan ekibin yardımıyla misafirler oyunlar oynayarak Türkiye’nin alternatif turizm imkânlarını tanıyacak. Fuar süresince standın farklı noktalarında ziyaretçilere çay, Türk lokumu, Türk Kahvesi, kuruyemiş gibi geleneksel Türk lezzetlerinden ikram edilecek. Fuarın halka açık olduğu son iki günde (12-13 Mart 2016), Türkiye standında Türk halk oyunları sergilenecek ve Türk müziği seslendirilecek.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.