İZMİR, YILI EKSİDE KAPATACAK

Güncel 5 Aralık, 17:55'de eklendi

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK), İzmir turizmini masaya yatırmaya devam ediyor. Ar-ge birim çalışmalarıyla oluşturulan “exclusive 17” sayısıyla birlikte 2014 yılı Ocak – Kasım döneminde İzmir’e gelen yabancı turist sayısı ve ana pazardaki son durumun ele alındığı raporda, Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği Başkanı (ETİK) ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, konuyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

MEHMET-İŞLER

ETİK Başkanı ve TÜROFED Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, 2014 yılı İzmir turizminin değer kaybetmekte olduğunu ifade ederek, İzmir turizminin geleceği için kendisini endişelendirdiğini sözlerine ekledi. Alsancak Limanı’na gelen turist sayısındaki azalmanın temel nedeninin, İzmir’in kruvaziyerinde meydana gelen azalmadan kaynaklandığını söyleyen Mehmet İşler, ”2014 İzmir turizmi maalesef, Kasım ayında da kendini toparlayamadı. 2014 İzmir turizminde genel anlamda düşüşün devam ettiğini İzmir turizminin kendine gelemediğini görüyoruz. İzmir turizmi yoğun bakım altındadır. İzmir turizmi bu şekilde devam ederse, sadece 2014 yılını eksi değerde kapatmakla kalmayacak, 2015 yılında da düşüşe devam edecektir.

İZMİR 2014 YILINI EKSİ DEĞERDE KAPATACAK

Turizm de İzmir hak ettiği payı şehrin bütçesinden alamamaktadır. Bu şehre koyduğumuz katma değer kadar şehrin dinamiklerinden destek alamamaktayız. İstanbul, Antalya illeri başta olmak üzere ülke geneli ve bütün şehirler 2014 yılını artı değerde kapatırken, İzmir’in 2014 yılını eksi değerde kapatacak olması, ETİK Başkanı olarak beni son derece endişelendirmektedir. İzmir’in ülke turizmi için ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. İzmir, ülke turizminin ve egenin can damarıdır. 2013 yılı ilk 11 aylık verilere göre 473 bin kişiye ulaşan Alsancak Limanı yolcu trafiği, yüzde 31 oranındaki azalmayla birlikte 327 bin kişiye gerilemiştir. Bu gerilemenin ana sebebinin ise İzmir kruvaziyer trafiğinde meydana gelen yüzde 31 oranındaki azalmadır. Kruvaziyer turizmi açısından İzmir’in çok büyük avantajları var. Kruvaziyer alanında önemli atılımlar gerçekleştiği takdirde İzmir turizmi büyük bir ivme kazanacak. Bir an önce İzmir turizmi için sağlıklı adımlar atılması gerekmektedir.öte yandan havayolu ile gelen turist girişleri ümit vermektedir bir nebze bizleri sevindirmektedir ” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.