KALKINMA BAKANI CEVDET YILMAZ’DAN MUĞLA YORUMU

Güncel, Sektörel Haberler, slide 16 Şubat, 16:27'de eklendi

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'dan Muğla yorumu

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Türkiye İstatistik Kurumu’nun en güvenli iller araştırmasında Muğla’nın son sırada olmasıyla ilgili açılan davayla ilgili olarak, “Eleştirileri dikkate alacağız” dedi. Muğla Valisi Amir Çiçek ve Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatçı TÜİK araştırmasının ardından sonuçlara tepki göstermiş, TÜİK ise, ‘araştırmamızın arkasındayız’ açıklamasında bulunmuştu.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda İllerin yaşanabilirliği araştırması sonuçları vekiller tarafından da gündeme getirildi. Yılmaz bu sorulara yanıt verirken, güvenlikle ilgili bölümün bir kısmının algısal veriler, bir kısmının da objektif veriler üzerinden oluşturulduğunu belirtti.

Yılmaz şöyle devam etti: Muğla gibi illerimizde ben de bir eksik görüyorum.

Buna belki yeni çalışmalar yaptığımızda bakmalıyız. Bunlar yaz döneminde nüfusu çok artan illerimiz, fakat biz oranları hesaplarken nüfus başına düşen suç oranına bakıyoruz. Ama yaz dönemlerinde nüfus muhtemelen çok daha yüksek bir rakama çıkıyordur. Bunun getirdiği bir etki olabilir orada. Kaldı ki bugünün rakamı da değil bunlar, birkaç yıl öncesinin. Çalışmalarımızı eleştirileri dikkate alarak revize ettiğimizde, gereğini yapmak durumundayız.

FETHİYE DAVA AÇMIŞTI

TÜİK’in ‘En Güvenli İller Araştırması’nda Muğla’nın son sırada olmasının ardından, bu durumu eleştiren Fethiye Belediyesi kuruma dava açtığını açıklamıştı. TÜİK Ekonomik ve Sosyal Göstergeler Daire Başkanı Esengül Tanrıkulu ise hurriyet.com.tr’ye yaptığı açıklamada “Sonuçlarımızın arkasındayız” demişti.

‘SİYASİ BİR KARAR DEĞİL’

Yılmaz Eski TÜİK Başkanı Birol Aydemir’in görevinden ayrılması kararıyla ilgili olarak da “Emekli olma kararı tamamen kendi kararı. Hiçbir şekilde siyasi olarak verilmiş bir karar değil” değerlendirmesinde bulundu.

 Hacer BOYACIOĞLU/ANKARA

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.