Kamil Koç’un Yeni Sahibi Almanlar Oldu

Güncel 12 Eylül, 10:58'de eklendi

Kamil Koç’un Yeni Sahibi Almanlar Oldu

Türkiye’nin ilk kara yolcu taşıma şirketi Kamil Koç, Rekabet Kurumu’nun onayıyla Alman Flixmobility GmbH’ye devredildi.

Kamil Koç

Türkiye’nin ilk otobüs firması Kamil Koç resmen Almanların oldu. 1000 araçlık filosu bulunan Kamil Koç’un Flixmobility GMBH’ye devri için Rekabet Kurumu’na başvurulmuştu. Rekabet Kurumu ise başvuruyu inceleyerek şirketin Flixmobility GmbH’ye devrine onay verdi.

Kamil Koç 2013 yılında Actera Group’a 65 milyon dolar karşılığında satılmıştı. Merkezi İstanbul’da bulunan Actera Group’un başında İsak Antika bulunuyor.

Kamil Koç, Avrupa ve ABD’de 29 ülkede, 2 binden fazla noktada günde 350 bin sefer sunan FlixBus ağının bir parçası olacak.

1 Euro’dan Başlayan Fiyatlarla Bilet Satıyor

2011 yılında Almanya merkezli kurulan Flixmobiliy, Avrupa ve ABD’de Flixbus adıyla hizmet sunuyor. FlixBus, 2013 yılında Alman otobüs piyasasının serbestleştirilmesinin ardından faaliyetlerine başladı. Kısa bir sürede Avrupa’nın en geniş otobüs ağı haline gelerek bugüne kadar 100 milyondan fazla kişi taşıdı.

FlixBus, e-ticaret platformu, teknoloji girişimi ve sürdürülebilir bir ulaşım şirketinin birleşimi. 6 yıldan kısa sürede Benelüx ülkeleri, (Belçika, Hollanda ve Lüksemburg) Almanya, İtalya, Fransa  ve Polonya gibi pek çok Avrupa ülkesinde pazar lideri haline geldi. Sektörde 10 binden fazla yeni iş imkanı sundu. Sadece 2018 yılında Avrupa ve ABD’de 45 milyon kişinin tercihi oldu.

Çoğunlukla çift katlı otobüslerle hizmet veren FlixBus, Avrupa’da 1 avrodan başlayan fiyatlarla bilet satışında bulunuyor. Şirket seferlerinde muavin bulunmuyor. Seyahat esnasında yolculara herhangi bir ikram yapılmıyor.

‘Uygun Maliyetli, Yüksek Kaliteli Bir Seyahat Deneyimi Sunacağız’

FlixMobility Kurucusu ve Üst Yöneticisi (CEO) Jochen Engert ise şirketin resmi sitesinde yer alan anlaşmaya ilişkin değerlendirmede bulundu. “Kamil Koç’u ailemize katarak Türkiye seyahat pazarında yeni bir dönem başlatacağız. Bunun için çok heyecanlıyız” dedi.

Engert, mevcut ürün ve hizmetlerle ilgili yapacakları değerlendirmelerin ardından, müşteri deneyimini iyileştirmek için sefer ağını daha da genişleteceklerini belirtti.  Veriye dayalı çözümlere ve algoritmalarıyla tarifeleri müşteri taleplerine göre iyileştirmeye odaklanacaklarını aktardı. ” Türkiye’deki otobüs yolcularına teknoloji platformumuz ve diğer yeniliklerimizle birlikte uygun maliyetli, yüksek kaliteli ve daha bütüncül bir seyahat deneyimi sunacağız” ifadelerini kullandı.

Gm Dergi’nin diğer haberleri için tıklayın.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.