Kapadokya Festivaline İlk Kez 11 Ülke Balonla Katılacak

Güncel 19 Haziran, 12:42'de eklendi

Kapadokya Festivaline İlk Kez 11 Ülke Balonla Katılacak

İlk kez Kapadokya’da, uluslararası sıcak hava balon festivaline ABD, İspanya, Polonya, İsviçre, Endonezya, İngiltere, Slovakya, Fransa, Hollanda, Japonya ve Meksika katılacak.

kapadokya

Kapadokya’nın Ürgüp Belediyesinden konuyla ilgili açıklama yapıldı. 3-7 Temmuz’da düzenlenecek “Kapadokya Uluslararası Sıcak Hava Balon Festivali”nde  bölgede hizmet veren 150 sıcak hava balonu 6 ayrı uçuş yapacak. Belediyenin ev sahipliğinde, sponsorluğunu Pasha Balloons üstlenecek.

11 Ülke 20 Ayrı Figürlü Balonla Katılacak

İlk kez düzenlenecek uluslararası festivale, ABD, İspanya, Polonya, İsviçre, Endonezya, İngiltere, Slovakya, Fransa, Hollanda, Japonya ve Meksika katılacak. Ülkeler 20 ayrı figürlü balonla uçuş yapacak.

Festivale destek sağlayacak diğer kurumlar ise;

Nevşehir Valiliği, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Avanos Belediyesi, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, İl Sağlık Müdürlüğü, Ahiler Kalkınma Ajansı, İl Özel İdaresi, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü kurumsal destekte bulunacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kapadokya Alan Başkanlığı, Konaklama Sayısını Artıracak

Kapadokya Alan Başkanlığı, Konaklama Sayısını Artıracak

AK Parti Nevşehir Milletvekili Mustafa Açıkgöz, Kapadokya Alan Başkanlığı’nın kurulmasıyla, kararların tek elden alınacağını ve uygulamada hızlılık yaşanacağını, söyledi.

Mustafa Açıkgöz, TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Kapadokya Alan Başkanlığı’nın kurulmasıyla ilgili değerlendirme yaptı. Açıkgöz, Türk turizmi ve Kapadokya bölgesinin adına çok güzel bir iş yapıldığını söyledi. Dünyada örneği çok az olan bu alan yönetimiyle ilgili büyük bir işe imza atıldığını belirtti. Kapadokya’nın sanayi ve tarımla ilgili de büyük atılımları olduğunu ifade etti.

“Hızlılık Ve Birlik Sağlanmış Oldu”

Açıkgöz:”Alınan koruma kararları uygulanırken çok gecikme yaşandı. Şimdi ise kararlar tek elden alınacak. Ve uygulamada hızlılık ile birlik sağlanmış olacak” dedi.

“Turist Sayısı Artacak”

Mustafa Açıkgöz, 2023 yılı için 7 milyon turist hedeflediklerini, bu yıl için şimdiye kadar 3 milyon turistin bölgeye geldiğini söyledi. Bunların 1,5 milyonunun bölgede konakladığını belirtti. Açıkgöz, Kapadokya Alan Başkanlığı’nın kurulması ile bölgede konaklayacak turist sayısı da artacak, dedi. Balon turlarına ilişkin “Bölgede yaklaşık 600 bin insan balonla uçarak, 1 saatlik uçuş süresinde Kapadokya’nın bütün güzellikleri görülüyor. Amacımız balon festivali yapmak. Biz balonun Kapadokya’ya ait olduğunu bütün dünyaya gösteriyoruz. Bu güzelliği, sporu başka bir yerde yapmaları imkansız” açıklamalarına yer verdi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.