KAPTİD Başkanı Dinler: “Bayramda Yüzde 80 Yabancı Turist Ağırladık”

Güncel 13 Haziran, 09:02'de eklendi

KAPTİD Başkanı Dinler: “Bayramda Yüzde 80 Yabancı Turist Ağırladık”

Gm Dergi – Özel Haber

Bayram tatili sonrası KAPTİD (Kapadokya Turistik Otelciler Ve İşletmeciler Derneği) Başkanı Yakup Dinler ile sezonu değerlendirdik.

Yakup Dinler

Türkiye’nin Kültür Turizm Merkezi olan Kapadokya; bayram tatili süresi boyunca tam doluluğa yaklaşan konaklama tesisleri ile güzel bir süreç geçirdi. Bölge doluluğunun yaklaşık yüzde 80’ini yabancı uyruklu misafirlerimiz sağlarken, geri kalan yüzde 20’lik kesim yerli misafirlerimiz tarafından dolduruldu. Bunun yanı sıra bölgemiz yakın bölgeler olan Adana, Mersin, Aksaray, Niğde ve Kayseri gibi illerden konaklamasız – günübirlik birçok yerli misafir ağırladı.

Bildiğiniz üzere uzun tatillerde, iç pazar olarak adlandırdığımız yerli misafirlerimiz daha çok sahil bölgelerimizi tercih etmektedir. Bu bayram da öyle oldu. Zira Kapadokya bölgesinin neredeyse tam doluluk yaşaması, ağırlıklı olarak Uzakdoğulu turistlerin olduğu yabancı uyruklu misafirlerimiz sayesinde gerçekleşti. Fakat total olarak baktığımızda hem konaklama tesisleri, hem balon firmaları hem de restoranlar, atv ve at turu hizmeti veren firmalar güzel bir bayram geçirdi.

2019 yılı, 2018’den de belli olduğu gibi beklentilerimizin yüksek olduğu bir yıldı. Şu ana kadar bu beklentilerimiz gerçekleşti. Özellikle Uzakdoğu pazarında önemli bir yükseliş söz konusu oldu. Latin Amerika pazarı da ciddi şekilde doluluğumuza katkı sağlıyor. Bunun dışında geçmiş dönemlerde bölgenin lokomotifi olan Avrupa, K.Amerika ve Okyanusya pazarlarında istediğimiz hareketliliği henüz sağlayabilmiş değiliz. 2020 yılında bu pazarların ciddi şekilde artacağına inanıyoruz.

Haziran sonrası için mevcut vaziyetin devam edeceğini umuyor ve Kapadokya olarak 2014 yılından sonra 2019 yılında “rekor” olarak adlandırılacak bir “altın yıl” olmasını bekliyoruz.

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.