KEMER’DE TAKSİ ESNAFININ EYLEM HAZIRLIĞI

Güncel, Sektörel Haberler, slide 15 Temmuz, 11:32'de eklendi

Kemer’de yasadışı taşımacılığa tepki gösteren taksi esnafı, eylem hazırlığı başlattı. İlçedeki 8 taksi durağının başkanı, yayınladıkları ortak bildiride sorunlarına acil çözüm üretilmesini istedi. İlçede 12 ay hizmet veren taksi esnafının 3 aylık turizm sezonunu beklediği vurgulanan bildiride, “Tam ’sezon başladı’ derken, her yerde, her sokak başında, her otel içinde ’Havalimanı transferi yapılır’ diye levha koyup yasadışı yollarla bu işi yapan şahıslar türedi. Ne hikmetse kışın hiç kimse yok. Bizler bu kadar masraf edip müşteri beklerken hiçbir yasal belgesi olmayan bu kişiler para kazanıyor. Özellikle otellerin içinde bulunan ve ’rent a car’ adıyla çalışan bu kişiler sanki birer taksi durağı gibi hizmet veriyor. Ne yazık ki hiçbir yetkili de çıkıp ’Sen bu işi yapamazsın’ demiyor. Taksi esnafı olarak ortak hareket etme kararı aldık. Çünkü bu konu zaten kötü geçen 2015 yaz turizm sezonuyla birlikte bizleri daha fazla sıkıntıya sokmaktadır” denildi.

DİLEKÇELER YANITSIZ KALDI
Konuyla ilgili yetkililere defalarca önlem almaları ve çalışma yapmaları için başvura bulunulduğu belirtilirken, şu ana kadar hiçbir adım atılmadığı vurgulandı. Sorun karşısında sessiz kalmak yerine eylem hakkını kullanma kararı alındığı kaydedilen açıklamada, şöyle denildi:
“Geçen ay bütün resmi kurumlara tek tek gidip şikayet dilekçesi vermemize rağmen hiçbir önlem alınmadı. Düşünebiliyor musunuz bir rent acar firması turistleri semt pazarlarına dolmuş gibi taşıyor binek otomobille ve hiçbir yetkili ’sen ne yapıyorsun’ demiyor. Otelden müşteriyi alıp havalimanına götürüyor. Sadece araç kiraya vermek için kurulan rent a car firmaları Antalya’ya, alışveriş merkezlerine müşteri getirip götürüp, hanut alıyor. Denetim yapıldığında da ’özel araç’ diyor. Aynı denetmenler bu kişileri bırakıp ticari taksiyi durduruyor. Bizim aracımızın neyini denetliyorsunuz? Zaten ’T’ plaka. Vergi kaydı olmadan yola çıkması bile imkansız çünkü ruhsatı ticari olarak çıkıyor. Bizler yıllardır Kemer’de ve mahallelerinde bu işi yapıyoruz. Bugüne kadar hiçbir arkadaşımız hiçbir müşterimizi mağdur etmedi. Parası olmayanı dahi yolda bırakmadan ilçemize yakışır bir şekilde çalışmalarımızı sürdürdük sürdürmeye de devam ediyoruz. Ancak kamuoyu tarafından artık patlama noktasına geldiğimizin ve acil olarak çözüm üretilmesini beklediğimizin bilinmesini istiyoruz.”

 

Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

harold tromp 15 Temmuz 2015

Ah taksici… hanutculuk yapmayan taksici de görmedim.