KEMERLİ TURİZMCİLER SU SORUNUNA ÇÖZÜM İSTİYOR !

Güncel, Sektörel Haberler, slide 21 Eylül, 16:16'de eklendi

Son günlerde Kemer’deki turizmcilerin 0tellerdeki yüksek su fiyatları nedeniyle yaşadıkları sıkıntılara ve çözüm yolu isteklerine bir destek de Kemer’de yer alan Martı Myra Otel’den geldi.

ilhan_aridici

Martı Myra Otel Genel Müdür Yardımcısı İlhan Arıdıcı, Antalya Su ve Atıksu İdaresi Genel Müdürlüğü’ın (ASAT) otellere verdiği suyu fiyatlandırırken kanuna aykırı uygulamalarda bulunduğunu ifade etti. Konuya ilişkin olarak bakanlık genelgesi olduğunu ifade eden Arıdıcı, genelgeye göre otellerin kullandığı suda en uygun olan tarifenin uygulanmasını istediklerini ve otel olarak ASAT’ tan indirim talebinde bulunmadıklarını kaydetti. İlhan Arıdıcı, yapılan yanlış ve haksız uygulamanın bir an önce düzeltilmesi talebinde bulunduklarını söyledi.

İlhan Arıdıcı konuya ilişkin olarak şunları söyledi:

“2634 sayılı Turizmi teşvik Kanunu’nun 3. bölüm teşviki ile ilgili esaslar ve hükümler madde 16′ da “turizm belgeli yatırım ve işletmeler elektrik, gaz ve su ücretlerini bölgedeki sanayi ve meskenlere uygulanan tarifelerden en düşüğü üzerinden öderler.” hükmüne istinaden T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, 09 Temmuz 2015 tarihinde bir genelge ( 2015/6 ) yayınlamıştır. 10 Temmuz 2015 tarihinde de bakanlık uygulamayı yazı ile Antalya Valiliği’ne bildirmiştir. Antalya Valiliğinin 30 Temmuz 2015’te AKTOB’ a gönderdiği yazının elimize ulaşması ile birlikte 15 ağustos tarihinde ASAT’a itiraz ve talep dilekçemizi verdik. Çünkü ASAT’ ın yayınladığı 2015 yılı tarifesinde Kemer bölgesi için meskenlere 1,42 TL/m3 otellere ise 3,50 TL/m3 olarak görülmekte. Genelgeye göre otellere meskenlere uygulanan tarifeden fatura edilmesi gerekiyor. Otele kesilen su faturalarında 3,50 TL/m3 üzerinden fiyatlandırıldığı sabittir. ASAT’ a verdiğimiz dilekçemizde tarafımıza tanzim edilmiş bulunan faturalardaki ücretlendirmenin düzeltilmesi, bundan sonraki faturalarda da Bakanlık genelgesi gereği en uygun olan tarifenin uygulanmasını istedik. Sonuç olarak otel olarak ASAT’ tan indirim talebinde değil, yapmış oldukları yanlış ve haksız uygulamamasının düzeltilmesi talebinde bulunulmuştur”

Halil Öncü-Kemer

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.