33.4 C
Antalya
Cuma, Temmuz 1, 2022

English EN German DE Russian RU Turkish TR

Kıbrıs’a talep artıyor fakat ulaşım yetersiz

KIBRIS’A TALEP ÇOK ULAŞIM YETERSİZ

Salamis Bay Conti Resort Hotel & Casino Genel Müdürü Süleyman Kansu Kıbrıs turizm sezonu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Süleyman Kansu GM Turizm ve Yönetim Dergimize Kıbrıs turizm profesyonellerinin sıkıntılarını dile getirdi.

Kıbrıs turizminde 2019 yılının ardındaki 2020 ve 2021 olmak üzere zorlu bir süreçten geçtik. Bu yıllarda Türk misafirlerimiz ve yabancı misafirlerimizi ağırlayamadık. İç pazara yöneldik ve bu noktada yüzde 65 oranlarına kadar ulaştık. Daha sonra 2022 yılı için hazırlıklara başladık.

2022 yılına çok iyi bir şekilde hazırlanmaktayız. Özellikle yabancı turistleri ağırlamayı gerçekten çok özledi. Polonya, Slovenya ve BDT ülkeleriyle ilgili çalışmalara başladık. Tesisimiz adına iyi geçeceğini düşünüyorum.

EN BÜYÜK SORUN ULAŞIM

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Rus turist sayısı yüzde 62 düştü

Bu noktada “Kıbrıs Otelleri” olarak en büyük sorunumuz ulaşım. Bu değişen konjonktürle artık ekonominin çok daha önemli olduğunu görmekteyiz. Özellikle uçakların çok kolay bulunamadığı ve fiyatların yukarı doğru ivme gösterdiği bu dönemde ciddi sıkıntılar yaşamaktayız. Misafirlerimizin Kıbrıs’a ulaşması için çeşitli bağlantılar gösterip ülkemize gelebiliyorlar.

Bu yıl fiyat artışı yapabildiniz mi?

Maliyetlerimizin yükselmesine rağmen fiyat artışı yapamadık. Pazarlama konusunda yaşanan sıkıntılar nedeniyle 2019 rakamlarımızla satışlarımıza devam ediyoruz. Ama şu bizi sevindiriyor. Bizim otelimize olan talep oldukça yüksek. Sadece şartlar biraz zorlaştı. Eskiden Kıbrıs’a charterlar konuluyordu, şu an da yok. Tarifeli seferlerle misafirlerimiz adaya gelebiliyor ki bu da istediğimiz sayıya ulaşmamızı engelliyor. Antalya ve İstanbul’a uçan hava yollarının bizim adamıza bağlanmasını sağlayarak hareket alanımızı genişletmemiz şart. Aksi halde yabancı misafir sayısı otellerimizi mutlu etmeyecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Portekizli turistlerden Türkiye'ye talep arttı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Bodrum'da turist hareketliliği başladı

ATF & HELLOOTEL ULUSLARARASI ACENTELER FORMU hakkındaki düşüncelerinizi alabilir miyiz?

Bu organizasyon bizim için büyük önem taşıyor. Bu yıl başlattığımız BDT pazarlarına yönelik pazarlama faaliyetlerimizde bize büyük katkı sundu. Acentelerle iki gün boyunca bir arada olmaktan dolayı çok mutluyuz. Acentelerin ülkemize olan ilgisinden de oldukça memnun kaldık.  Forum yeni işbirlikleri kurmak adına önemli bir fayda sağladı. BDT pazarıyla uzun yıllardır politik nedenlerle çalışmalar yürütemiyorduk. Bu nokta da online rezervasyon sisteminin devreye girmesiyle artık seyahatte sınırların kalktığını görmekteyiz. Bu açıdan BDT KKTC ‘ye tanıtma fırsatını sunan ATF & Hellootel Formuna sonsuz teşekkürü bir borç biliriz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİhttps://gmdergi.com/online/
18 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Portekizli turistlerden Türkiye'ye talep arttı
Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup

GM MOLA

BİZİ TAKİP EDİN

17,572BeğenenlerBeğen
22,160TakipçilerTakip Et
110AbonelerAbone

SON HABERLER