KIŞ SHOPPİNG GRUPLARI HAYAL Mİ OLACAK?

Güncel, slide 5 Ocak, 10:57'de eklendi

Devlet, ‘eksi maliyetle’ getirilen kış gruplarını yasal önlemlerle engellemeye çalışacak. Bundan sonra Çin malı ‘Hereke’ halısı satılamayacak.

 SHOPİNGTURİZMİ

Başbakan Davutoğlu’nun yakında açıklayacağı kayıtdışıyla mücadele eylem planında akaryakıt kaçakçılığına dönük önemli tedbirler yer alıyor. Önlemler arasında cezaların artırılması ve çipli takip de var. Eylem planı taklit ürünleri de bitirecek.

Ercan Baysal’ın haberine göre Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yakında açıklayacağı kayıtdışını önlemeye dönük eylem planının ana hatları belli oldu. Planda yıllık 2.5 milyar doları bulan akaryakıttaki kaçağı önlemeye dönük tedbirler de önemli bir yer tutacak. Cezaların artırılması,  özel tim oluşturulması gibi önleyici tedbirlerin yanı sıra akaryakıt taşıyan araçlar sıkı takip altına alınacak.

Plana göre turizm sektöründeki kayıt dışılığı önlemek amacıyla da radikal tedbirler alınacak. Yurt dışından tur bağlantılarında yapılan ödemelerin önemli bir bölümünün resmi kanal dışı yapıldığı tespit edildi. Alınan bilgilere göre örneğin yurt dışından 1000 dolara bağlanan bir tur için 200 dolarlık resmi kanaldan ödeme yapılıyor. Geriye alan bölüm ise sisteme girmeden ödeniyor.

Yurt dışındaki tur şirketlerine ödenen rakam düşük gösterildiği için bu da vergi kaybına yol açıyor.  Turizme yönelik kayıtdışı planında Türkiye’nin itibarını zedeleyen uygulamalara da geçit verilmemesi üzerinde duruluyor. Cüzi fiyatlarla turistleri getirip parayı diğer ürünlerden kazanma dönemi de yapılacak düzenlemelerle sona erecek. Örneğin Hereke halısı diye turiste Çin malı halı satışı gerçekleştirilmeyecek.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.