Kleopatra Koyu İhalesine İptal Kararı 

Güncel 10 Temmuz, 14:34'de eklendi

 Kleopatra Koyu ihalesine İptal Kararı

Kleopatra Koyu’nun, üç firmanın ortaklığındaki bir şirkete 29 seneliğine Yıllık 505 bin TL karşılığında kiraya verildiği ihale, Antalya 3’üncü İdare Mahkemesi’nce iptal edildi.

kleopatra plajı

Kleopatra Koyu, 30 Mayıs’ta Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nce yapılan ihaleyle 3 firmanın oluşturduğu ortaklığa, 29 yıllığına kiralandı. Mimarlar Odası ve Tekirova sakinleri, ihalenin iptali için Antalya 3’üncü İdare Mahkemesi’nde dava açtı. Verilen Dilekçede, planı hazırlayan Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yapılaşmayı onaylama yetkisinin bulunmadığı ifade edildi. Mahkeme, yapılaşmanın, orman yapısına ve biyolojik çeşitliliğe zarar vereceği yönündeki bilirkişi raporunun ardından ihalenin iptali dolayısıyla durdurma kararı verdi.

Davada, yürütmenin durdurulmadığı için yatırımcıların hızla yapılaşma yoluna gittiği ifade edildi. Kamu yararına aykırı olarak ‘bungalov’ adı altında villalar yapılarak, belirli kesimin kullanıma açıldığı belirtildi.

Hazırlanan rapor da yapılaşmanın biyolojik çeşitliliğe ve orman yapısına zarar vereceği belirtildi. dolayısıyla planlama esasları ile kamu yararına uyarlık sonucuna varılmadığı ifade edildi. Mahkemenin Açıkladığı nedenlerle, dava konusu işlemin iptaline, esasta oy birliğiyle karar verildi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.