KOÇ GRUBU CİZRE’DE 5 YILDIZLI OTEL AÇACAK

Güncel, Sektörel Haberler, slide 10 Ekim, 10:44'de eklendi

Koç Grubu, 2017’nin ilk çeyreğinde Şırnak’ın Cizre ilçesinde 5 yıldızlı otel açacak. Divan için sırada Diyarbakır ve Kayseri var.

koc

Türkiye’nin ilk turizm, konaklama ve yiyecek içecek gruplarından Divan, bünyesindeki 17 otel ve 3 residence’a bu yıl üç yeni otel daha ekliyor. Divan Grubu, 2017 yılındaki üç yeni yatırımını Diyarbakır, Kayseri ve Cizre’ye yapacak. Zihnimize son dönemde enkaza dönüşmüş sokaklarıyla kazınan Cizre, Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Süleyman Çağlı’nın yatırımı ve Divan Grubu’nun işletmesiyle, 140 odalı ilk 5 yıldızlı oteline kavuşacak. Otelin yatırım maliyeti 18 milyon dolar.

Divan Grubu CEO’su Richard Appelbaum ile Ankara’daki tarihi Divan Çukurhan Otel’de bir araya geldik. Appelbaum, Cizre için “Yatırım kararını iki yıl önce almıştık. Orada büyük potansiyel var. 6 ay sokağa çıkma yasağı olan dönemde inşaat durdu ancak şimdi devam ediyoruz. İlçeden ayrılanlar geri geliyor, kiralar bir anda iki kat artmış” dedi. Turizmde işler kötü, İstanbul’da yüzde 45, Ankara’da yüzde 40 iş kaybı var. Appelbaum, 2017 için de hiç iyimser konuşmuyor. Diyor ki: “Biz aynı zamanda pastane ve kafe de işlettiğimiz için bu krizi atlatabiliyoruz. Tek işi otelcilik olanlar için zor günler. Özellikle 2017 İstanbul için zor olacak. Kısa süreli veya uzun hafta sonu için İstanbul’a turist getiren acentelerden hiç talep alamıyoruz. Uluslararası misafirlerin daha az tercih ettiği Adana, Gaziantep, Mersin, Bursa, Eskişehir gibi yerlerdeki oteller daha az etkilendi. Ama Marmaris, Bodrum, Antalya, Çeşme gibi yerlerde tur operatörleri bir yıl önceden rezervasyon yapar. Şu anda talep minimum düzeyde ve acenteler masaya çok düşük fiyatlar getiriyor.”

‘SEMAHAT HANIM HER ŞEYİ TADAR’

Richard Appelbaum, Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Semahat Arsel ile de sık görüşüyor. Semahat Hanım’ı, “Divan’a bir annenin çocuğuna duyduğu gibi tutku duyuyor. Geçtiğimiz günlerde evinde bir yemek verdi ve bizi çok güzel ağırladı. Ben 50 yaşındayım, ebeveynlerim bana 3 yaşında gibi davranıyor. O da öyle davrandı. Çok anaç. Bizi, 1 yıl sonra uzaklardan gelen üniversiteli çocuğu gibi ağırladı. Divan’daki her ürünü tadıyor, bir bisküvinin yağı değişti onu bile hemen fark etti” diye anlatıyor.

Grup bu yıl franchise ile Katar ve Dubai’de açtığı pastanelere ek olarak yeni bir pastane konsepti üzerine de çalışıyor.

RAHMİ KOÇ’UN HEYKELİNİ HENÜZ KENDİSİ DE GÖRMEDİ

Divan Çukurhan Otel, 2006 yılında Rahmi Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı bünyesinde faaliyet gösteren Çengelhan AŞ tarafından Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nden kiralanmış ve restore edilmişti. Şimdi otelin içinde iddialı bir restoran açılmış, Safranhan. Antika eşyalarla döşenmiş 19 odalı otelin en önemli özelliği içinde bir müze barındırıyor olması. Ankara Rahmi Koç Müzesi içinde bir bölüm ocak ayında vefat eden Mustafa Koç’un saatleri, tespihleri, kayak, golf, dalış kıyafetleri ve maket uçaklarına ayrılmış. Alt katta ise sürpriz bir slikon heykel var. Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç’un henüz kendisinin bile görmediği bu heykel bir ay önce tamamlanmış. Heykeli Selanik Atatürk Evi’nde sergilenen Atatürk heykelinin sanatçısı Murat Daşkın yapmış.

“REFAH VE İSTİKRAR İÇİN KALKINMA, BARIŞ, DEMOKRASİ VE İNSAN HAKLARI İÇİN DEMOKRASİ ŞART”

Güçlü bir ekonominin ancak güçlü bir demokraside var olabileceğini kaydeden Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Koç, “Refah ve istikrar için kalkınma, demokrasi, insan hakları ve barış şart. Bunlardan biri olmadan diğeri de olmuyor” dedi.

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç, refah ve istikrar için kalkınma, demokrasi, insan hakları ve barışın şart olduğunu söyledi. Koç Topluluğu bayilerinin bir araya geldiği Anadolu Buluşmaları ‘nda konuşan Koç, “Bunlardan biri olmadan diğeri de olmuyor. 15 Temmuz gecesi demokrasimize, birliğimize ve kardeşliğimize kasteden bir darbe girişimine tanık olduk. Bu kabul edilemez darbe girişiminin ardından sağduyunun, birliğin ve beraberliğin galip gelmesini çok önemli buluyorum. Toplumsal ve siyasi barış ortamının, ülkemizde demokratik standartların yükseltilmesi, hukuk devletinin güçlendirilmesi ve kalıcı toplumsal barışın inşası yolunda çok büyük bir fırsat olduğuna inanıyorum” dedi.

“GÜÇLÜ DEMOKRASİ GÜÇLÜ EKONOMİ”

Bu zor dönemde iş dünyasının da çok iyi bir sınav verdiğini belirten Ömer Koç, “Güçlü bir ekonominin ancak güçlü bir demokraside var olabileceğine olan inancını net bir şekilde ortaya koydu” değerlendirmesinde bulundu. Koç, gelecek süreçte, kamu ve özel sektörün omuz omuza çalışması ve Cumhuriyet’in 100. yılında dünyanın en güçlü 10 ekonomisi arasına girme idealinden vazgeçilmemesinin son derece önemli olduğunu vurguladı.

“SON 5 YILDA 30 MİLYAR TL YATIRIM YAPTIK” 

Türkiye’nin geleceğine olan güçlü inançlarıyla yılmadan, cesaretle ve sorumlulukla yeni yatırımlara ve atılımlara devam ettiklerini anlatan Koç, ülkenin kalkınmasındaki itici güç olmaya gayret gösterdiklerini ifade etti. Koç, başarılarının sadece ileri görüşlülüğün ve akılcılığın neticesi değil, aynı zamanda ülke ve insana duydukları sevginin ve bağlılığın eseri olduğunu belirterek, şunları kaydetti: “ Topluluğumuzun yarattığı kombine ciro, Türkiye milli gelirinin yüzde 7’sine eş değerdir. Şirketlerimiz, ülkemiz ihracatının yüzde 9’unu gerçekleştirmektedir. Yurtiçinde ve yurtdışında yaşanan ekonomik ve siyasi dalgalanmalara rağmen, topluluğumuz son 5 yılda 30 milyar TL’ye ulaşan yatırım yapmıştır.

“BELİRSİZLİĞİN HÂKİM OLDUĞU ZORLU BİR DÖNEM YAŞANIYOR”

Koç, dünya genelinde jeopolitik, ekonomik ve toplumsal sorunların iç içe geçtiği, belirsizlik ve istikrarsızlığın hâkim olduğu zorlu bir dönemin yaşandığına işaret etti. Yerel olduğu düşünülen birçok sorunun, uluslararası ölçekte etki yaratmasına şahit olunduğunu kaydeden Koç, “Sınırlarımızın hemen ötesinde yaşanan savaşlar, önce ülkemize yönelik göçmen dalgasıyla, sonrasında ise hain terör saldırılarıyla hepimizin yüreğini yakmaya devam ediyor “ dedi.

Esen Y. EVRAN/ GAZETE HABERTÜRK

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.