Konaklama Vergisi’nde Yeni Umut Doğdu!

Güncel 18 Kasım, 13:33'de eklendi

Konaklama Vergisi’nde Yeni Umut Doğdu!

Konaklama Vergisi’nin de içinde olduğu yeni vergi yasası görüşmeleri bu hafta da sürecek. Konaklama vergisinde değişikliğe gidilmesinin söz konusu olması, yeni umut doğurdu.

TBMM

‘Torba kanun’ görüşmelerimin birinci bölümünde Kabul edilen ‘Konaklama Vergisi’ ile ilgili düzenlemenin kanunun tümü görüşmeleri sırasında değiştirilebileceği umudu doğdu.

Yasanın konaklama Vergisi ile ilgili bölümünün görüşülerek kabul edilmesi üzerine sektörden verginin kademeli olması ve ertelenmesi yönünde gelen talepler üzerine  yasa teklifini getiren AKP’nin sektörün bu talebi yönünde  değişiklik yapacağı konuşuluyor.

Turan Yılmaz’ın Hürriyet’teki haberinde, Meclis’te görüşmeleri süren vergi paketinde yüzde 2 olarak belirlenen konaklama vergisinin 2020’de yüzde 1 olarak uygulanması öngörüldüğü belirtilerek şöyle deniyor:

“Sektörün, turizmi olumsuz etkileyebileceği itirazında bulunduğu konaklama vergisinin de içinde yer aldığı vergi paketinin Meclis’teki görüşmeleri devam ediyor. Paketin önümüzdeki hafta yasalaşması bekleniyor. Konaklama vergisinde bir kez daha değişikliğe gidiliyor. Değişiklikle, konaklama vergisinin 2020 yılında yüzde 1, sonraki yıllarda ise Meclis’te kabul edildiği haliyle yüzde 2 olarak uygulanmaya devam etmesi düşünülüyor.

Cumhurbaşkanı, konaklama vergisindeki oranı bir katına kadar artırmaya, yarısına kadar indirmeye, bu sınırlar içinde farklı oranlar tespit etmeye yetkili. Uygulanacak olan vergi, konaklama tesislerince düzenlenen fatura ve benzeri belgelerde ayrıca gösterilecek. Herhangi bir ad altında bu vergiden indirim olmayacak. KDV matrahına dahil edilmeyecek.”

Gm Dergi’nin Diğer Haberlerini Okumak İçin Tıklayınız. 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.