KONTRATLARDA YETKİLİ MAHKEME SORUNU

Güncel, Sektörel Haberler, slide 12 Eylül, 18:23'de eklendi
GETOB Başkan Yardımcısı İsmail Yıldız, kontratlarda anlaşmazlık halinde yetkili mahkemenin İngiltere yerine Türkiye olmasını otelcinin kabotajı olarak gördüklerini söyledi
 Özellikle İngiliz pazarında, başta son dönemde  yaygınlaşan ‘Bedavacı’ turistlere karşı yargıda alınacak önlemler ve reklamasyon ile ilgili anlaşmazlıklarda hangi ülke mahkemelerinin yetkili olacağı konusunda tartışma başladı.
Otelciler ‘Bedevacı’ turistlerin açtığı haksız reklamasyon davaları nedeniyle hergün aertan oranda tazminat ödemek zorunda kalıyor.
Bunun nedeni de konuyla ilgili açılan davalarda kontratlarda yetkili mahkeme olarak İngiltere’nin gösterilmesiydi.
Marmaris otelcileri ısrarlı ve toplu hareket ediyor
Bunun üzerine Marmaris’teki otelciler, kontrata yetkili mahkeme olarak Türkiye’yi konulması konusunda birlikte hareket etme kararı aldı.
2018 yılı için kontratların imzalanmayı başladığı bu günlerde İngiliz tur operatörleri otelcilerin bu talebine itiraz ediyor.
“Otelcilerin kabotajı”
Kısa adı GETOB olan Güney Ege Turistik Otelciler Birliği Başkan Yardımcısı ve Turunç Oteller Grubu’nun CEO’su İsmail Yıldız, otelcinin bu konuyu kabotaj olarak gördüklerini söyledi.
Yıldız konuyla ilgili bilgi verirken şunları söyledi:
“Benim kendi ülkemin ceza kanunlarına göre hareket edebilmeliyim. Ya da misafir burada sorunlarını rehber eşliğinde belgelemeli. Ülkeye döndükten sonraki her türlü mahkemeye karşıyım. Ben ’bu şekilde devam ederseniz, bu şartlarda çalışmak istemiyorum’ dedim. Ticari olarak da kaygıya düşeceğiz.
“Yeter artık”
Yeter artık. Sizlerin dayatmalarıyla değil. Kontratların altına Türkiye mahkemeleri yetkilidir ya da burada çözülecektir diyerek bir iyileştirme yapmazsanız biz grup olarak İngiltere’de her şey dahil otellerin hiçbirine sizleri almama kararı aldık dedik. Kendileri hiç beklemiyorlardı. Çünkü 2018 yılında çok ciddi artış bekliyorlar. Kapasite arttırıyorlar” dedi.
Talep yükseliyor, kabul etmek zorunda kalacaklar
Yıldız, gelecek yıl İngiliz pazarında bu yıla göre yüzde yüz artış yaşandığını belirterek otelcilere seslendi: “2015’i yakalayabileceklerini düşünüyorlar. Yüzde 30’lar 40’lar telaffuz ediliyor. Koltuk sayısı fazla. İspanya’da çok büyük sorunlar yaşıyorlar. Çok tartışılıyor şu an. Benim yapmak istediğim onlara da örnek olur. Her şey dahilde İngiliz istemiyoruz diyerek kamuoyu oluşturmaya çalışıyorlar. 2018’de 2017’ye karşı yüzde yüz İngiliz sayısı artış olacağını düşünüyorum.”
Reklamasyon gelir kapısI haline getirildi
İsmail Yıldız, bazı tur operatörlerinin de reklamasyon konusundan haksız kazanç sağlama yoluna gittiğini söyledi.
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.