Konyaaltı Sahili’nde Yıkım Gerginliği

Güncel 25 Haziran, 11:33'de eklendi

Konyaaltı Sahili’nde Yıkım Gerginliği

Antalya Konyaaltı Sahili’nde, mavi bayrak kriterlerine aykırı yerleştirildiği öne sürülen locaların yıkım kararı gerginlik oluşturdu.

konyaalti-plaji

Sahilde Antalya Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ile mavi bayrak sahibi plaj işletmeleri arasında tesislerin yönetmeliğe uygun olmadığı gerekçesiyle anlaşmazlık yaşandı. Mavi bayrak komisyonu plajın tamamını denetledi. İşletmelerin kıyıya yerleştirdiği locaların ve saksıların mavi bayrak esaslarına uygun olmadığını tespit etti. Düzenlenen rapora göre Antalya Büyükşehir Belediyesi de işletmelere bir tebligat göndererek 24 Haziran Pazartesi günü mesai bitimine kadar süre tanıdı.

Bunun üzerine işletme sahipleri duruma itiraz etti. Komisyona ödedikleri yaklaşık 30 bin TL’yi geri istedi. Ortada usulsüzlük olduğunu belirttiler.

Yaklaşık 2 saatlik görüşme sonucunda taraflar anlaştı, belediye yıkımdan vazgeçti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Antalya’da Deniz Suyu Denetim Altında

Antalya’da Deniz Suyu Denetim Altında

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Akdeniz’in hep mavi kalması için karadan ve denizden deniz suyu izleme ve denetleme çalışmaları yapıyor.

Her hafta 81 noktadan mikrobiyolojik deniz suyu numuneleri alınarak, tahlil ediliyor.

Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Dairesi Başkanlığı ekipleri Antalya Körfezi’nde deniz suyu kalitesinin izlenmesi, deniz kirliliğinin önlenmesi, kirlenme etkilerinin giderilmesi yönündeki çalışmalarını sürdürüyor. Ekipler, kirliliğe neden olan gemi ve deniz araçlarının tespiti ve cezaların kesilmesi başta olmak üzere kirlilik unsurlarına karşı caydırıcı etki oluşturmak amacıyla 7/24 deniz denetimleri gerçekleştiriyor.

81 Noktadan Numune Alınıyor

Ekipler deniz suyu kalitesi izleme programı kapsamında 81 noktadan 7 günde bir mikrobiyolojik deniz suyu numuneleri alıyor. Numuneler ASAT Genel Müdürlüğü laboratuarlarında bakteri parametreleri yönünden sürekli olarak izleniyor. Antalya Körfezi’nin ve yüzme suyu alanlarının korunması ve Akdeniz’in hep mavi kalması için ekipler, hummalı bir çalışma yürütüyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.