KÖRFEZ ÜLKELERİYLE ANTALYA ARASINDA HAVA KÖPRÜSÜ OLUŞTURULMALI

Güncel, Sektörel Haberler, slide 7 Mayıs, 10:30'de eklendi

 

Akay Travel Genel Müdürü Ethem Okudur 2016 yılı için çözüm önerilerini dergimizle paylaştı. İşte Ethem Okudur’un 2016 yılı turizmi için alternatifleri…

ETHEM OKUDUR  (2)

 

Verilmesi planlanan uçak katkılarının daha doğru bir şekilde kullanılması gerekir şöyle ki ;

-Turistin gelmeme sebebi seyahate riskli bulunacak bir resort olmamız ki özellikle G20 sonrası bu

konu güvenli bir ülke imajı verilerek aşıldı ise de, SU-24 krizi konuda haksız şüpheleri dünya çapında gündeme getirdi.

-Dolayısı ile, turist ülkemize sadece tatil paket fiyatını 30.-Eur daha ucuza alıyorum (6,000.- USD’lik katkı paylarının müşteri satış fiyatına uygulanan, endekslenebilecek maddi avantajı) diyerek daha çok gelmeyecek, kaldı ki operatörler bu katkıyı ne derece fiyatlarına yansıtacak !

Bence, zaten turist akışı olan ve muhtemel sezon hotel fiyatları ile artabilecek pazarlara, 6,000.-USD’şar katkı verilene kadar ;

– Milli havayollarımıza destek verilerek öncelikle permi alınabildiği miktarda her Rusya şehrinden Antalya’ya (Dalaman & Bodrum) ilave ve direk tarifeli seferler konulmalı ve planlanan katkı payları bu seferlere uygulanarak tarifeli fiyat dışında dinamik paket uygulamaları yaparak Rusya’daki Operatörlere, acentalara uygun IT fiyatları (Charter maliyetleri seviyesinde) verilmeli.

– Benzer uygulama ile yine Milli havayollarımız tarafından körfez ülkeleri ve Antalya arasında yine direk bir hava köprüsü oluşturulmalı ve  27 ülkeye uygulanması planlanan katkıların daha yerinde ve ilave çok daha fazla kapasite sağlanması mümkün bu ülkelerden seferlere katkı olunmalıdır.

Bir çok pazarda ülkemiz için turist kapasitesi yaratmak öncelikli olarak ulaşım şeklini kolaylaştırmak ve cazip hale getirmektir, kabul edilebilir uçuş maliyeti ve direk uçuş sağlanması gibi, tabii ki bu konu pazarlar üzerine yapılacak spesifik bir analiz sonrası haftalık kaç adet uçuş planlamasının daha iyi realizasyon vereceği sonuçları getirir. Gerek aynı ülkedeki müşavirlikler gerekse bu pazarlara kanalize olmuş operatör/acenteler tarafından doğru yorumlanmalıdır.

Bu hedefe doğru fokuslanma, yanında bir de Bakanlığımız efektif tanıtımları ile desteklenir ise belki 2016’da 3 milyon turist gelmez ama resortlarımız ileriye yönelik ve bu pazarlarla ile de kemikleşen bir süreklilik arz eden destinasyon haline gelecek yakın senelerde milyonları aşan bir kapasite sağlanacaktır.

Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

ÖZGÜR 09 Mayıs 2016

Bravo ethem bey!