Korona Virüs Mücadelesi İle ilgili Flaş Gelişme

Güncel 15 Eylül, 10:58'de eklendi

Korona Virüs Mücadelesi İle ilgili Flaş Gelişme

Dünya çapında milyarlarca insana korku yaşatan Korona virüsü ile mücadelede birçok ülke aşı ve ilaç için kıyasıya bir yarışın içinde.  Bu konu da ABD’nin saygın eğitim kurumlarından Pittsburgh Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden müjde geldi…  Haber Uluslararası kamuoyunu heyecanlandırdı.  Uzmanlar “Covid-19’a sebep olan virüsü tamamen nötralize eden en küçük biyolojik molekülü izole etmeyi başardık” dedi.

 

Korona virüsü ile mücadelede umut verici bir gelişme gerçekleşti.ABD’nin önde gelen eğitim kurumlarından Pittsburgh Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde görevli bilim insanları, corona virüsüne sebep olan virüsü tamamen nötralize eden en küçük biyolojik molekülü izole etmeyi başardıklarını dünyaya duyurdu.

Yan Etkisi de Düşük

Bahsi geçen antikor parçacığının normal antikorlardan 10 kat daha küçük olduğu söylendi. Yetkililer, bunun Ab8 isimli bir ilacın yapımında kullanıldığını ünlü bilim dergisi Cell’de yayınlanan makalede yer aldı. Uzmanlar bu ilacın SARS-CoV-2’yle mücadelede önemli bir potansiyeli olduğunu söyledi. Makalede, bu ilacın Covid-19’u fare ve hamsterlarda yüksek oranda ve verimlilikte engelleyerek tedavi ettiği belirtildi. İlacın, insan hücrelerine bağlanmadığını ve bu sebeple insanlar üzerinde yan etkisi olması ihtimalinin düşük olduğunda altı çizildi.

 

Koruma Sağlaması konusunda umut veriyor

Araştırmayı yürüten Pittsburgh Üniversitesi Bulaşıcı Hastalıklar Bölüm Başkanı John Mellors, “Ab8 sadece Covid-19’u iyileştirme potansiyeline sahip değil. Ayrıca  SARS-CoV-2’nin bulaşmasının da önüne geçebilir. Daha büyük antikorlar, diğer bulaşıcı hastalıkların tedavilerinde işe yaradı. ve bunun da Covid-19 bulaşmamış ve bağışıklığı olmayan insanlara koruma sağlayacağına dair bizlere umut veriyor” şeklinde konuştu.

Yüzeysel aşı tercih edilebilir

ilim insanları ilacı geliştirirken “kutunun dışından düşündüklerini” de söyledi. “Bu ilacı nefes yoluyla verme imkanı olabilir ya da yüzeysel bir aşı tercih edilebilir”dedi. Bilimsel dergide yayınlanan makalede Teksas Üniversitesi’nin Ab8 üzerinde yaptığı testlerde, bu parçacığın virüsün hücrelere girmesini engellediği kaydedildi. Fareler üzerinde yapılan araştırmalarda Ab8 ile tedavi olan farelere diğerlerine oranla 10 kat daha az virüs bulaştığı ortaya kondu.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.