32.3 C
Antalya
Cuma, Temmuz 1, 2022

English EN German DE Russian RU Turkish TR

Kristina Çalışkan : “Ukraynalı Turistler Düşük Bütçeli Tatile Yönelecek”

Kristina Çalışkan : “Ukraynalı Turistler Düşük Bütçeli Tatile Yönelecek”

Kristina Çalışkan İATİ Ukrayna, Ülke Müdürü ile İATİ’nin  ve Ukrayna pazarının gelişimini değerlendirdik.

İATİ, çok güzel bir iş başararak önemli bir noktaya geldi. Sizlerde pazarlarda bu konuda rol sahibisiniz. Sizin gözünüzden bu gelişmeyi anlatabilir misiniz?

İlk açıldığında tabi teknoloji de bu kadar yaygın ve etkin değildi. 2010 yılında başladı. Teknolojinin yaygınlaşması insanların daha çok teknolojiye ulaşmasıyla ve acentelerin buna ilgi göstermesiyle beraber bu gelişim kademe kademe yıllar içerisinde arttı. İlerleyen yıllarda daha da artacağını düşünüyoruz, çünkü artık turizmde bireysel planlamanın payı artıyor. İATİ’nin teknolojiye yapmış olduğu yatırım sayesinde ilerleyen yıllarda pazar payını daha da artıracağını düşünüyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Rusya'dan Mısır'a charterlar artıyor

Ukrayna’da sizin alanınızda ve Türkiye açısından genel pazar alanında neler oluyor?

2014 yılında Ukrayna’daki meydana gelen olaylar sonra yüksek devalüasyonla beraber Türkiye tatillerinde bir pazar daralması yaşamıştık. Yalnız Ukrayna’daki bu gelişmeden sonra Türkiye ve Rusya arasında bir uçak düşürme olayı yaşandı. Uçak olayının Türk turizmine kötü etkisiyle beraber Türkiye’de fiyatların düşmesi ve Kırım’ında Rusya tarafından işgali; Ukrayna’daki tatil planlarını yapan insanları hızla artan bir ivmede Türkiye pazarını yönlendirdi. Ukrayna Pazarı’nın Türkiye’ye yönelmesiyle beraber 2016 yılında çok büyük bir potansiyel yakalandı.  Hem Türkiye’deki düşük fiyatlar, hem Kırım Pazarı’nın Ukraynalı misafirler için kapanması Türkiye’ye olan ilgiyi inanılmaz bir şekilde artırdı. Gelen insanların çoğu da ilk kez gelen insanlardı. Türkiye’yi tanıdıkça ertesi senede Türkiye ilk tercih sebebi oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Ucuz tatil arayışları alternatif konaklama türlerini arttırdı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Türkiye'de Rus bir ailenin tatil maliyetleri ne kadar?

Ukraynalılar Turistler Düşük Bütçeli Tatile Yönelecek

Bu seneye baktığımızda ise ; 2018 yıllında Türkiye’de otellerin Rus ve Avrupa pazarında belirli bir  toparlanmayı yakalaması ve bu toparlanmaya istinaden 2019 yılında fiyatlarını yani bu sene döviz bazında arttırması, Ukraynalı turistleri Türkiye’de tatil için biraz zorlayabilir.  Türkiye Pazarı için geçen sene ve daha önceki senelere göre ilgi var ama fiyatlar biraz daha pahalı ve buradaki insanların da gelir seviyesi o kadar hızlı artmadı. Bu da pazarda; erken rezervasyon imkanından faydalanmamış ve bütçesine göre tatilini dar tarih aralığında planlamak zorunda kalan Ukraynalıların, düşük bütçeli pazarlara yönelmesine sebep olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİhttps://gmdergi.com/online/
18 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz! www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Ucuz tatil arayışları alternatif konaklama türlerini arttırdı
Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup

GM MOLA

BİZİ TAKİP EDİN

17,572BeğenenlerBeğen
22,160TakipçilerTakip Et
110AbonelerAbone

SON HABERLER