KRİZ ÜLKESİNDE OTEL FİYATLARI ARTACAK

Güncel, Sektörel Haberler, slide 20 Temmuz, 17:44'de eklendi

Yunanistan’da yaşanan ekonomik kriz, turizm sektörüne yansımadı. Ülkedeki otel ve servis fiyatları,  sonbahar aylarında KDV’nin yükselmesiyle önemli oranda artacak.

kriz

Borç krizinde olan Yunanistan, turizmde sorun yaşamıyor. Ülkeye gelen ziyaretçi sayısı, toplam yüzde 7 oranında arttı. Avrupalı tur operatörlerine siparişler geliyor. Rus turistlerin de talebi sürüyor. Otellerin birçoğu yüzde 40’lara varan indirimler sunmaya başladı.

Yunanistan Turizm Bakanlığı’ndan yapılan özel açıklamada, ülke genelinde banka kartlarının kullanımında herhangi bir problem olmadığı belirtildi. Ancak önümüzdeki sonbahar aylarında, Yunanistan’ın özellikle İspanya ve Kıbrıs karşısında rekabet gücünü kaybedeceği öngörülüyor.

Yunanistan, euro bölgesinde kalarak ekonomisini düzeltmek için ek yardım alan ülke, restoranlar oteller ve işletmeler için KDV’yi artırmak zorunda.

Konuyla ilgili reform paketi, parlamento gündemine bu hafta getirilecek. Paketin onay almasıyla, 1 ekim tarihinden itibaren otel KDV’leri yüzde 6.5’tan yüzde 13’e, kafe ve restoranların KDV’leri ise yüzde 13’ten yüzde 23’e çıkacak. Rusya Tur Operatörleri Birliği, artan KDV oranlarının, tüketiciler için de fiyatların artacağı anlamına geldiğini açıkladı.

Adaların Özel Vergi Rejimi Bitiyor

Turizm alanı Ege adaları KDV’de yüzde 30 indirimli. Reform paketi ile birlikte bu muafiyet de kademeli olarak iptal edilecek.

Öncelikle, en yüksek gelirlere sahip olan Mykonos, Santorini, Rodos ve Kos adalarının muafiyetlerine son verilecek. Zamanla daha az popüler olan Ege adalarına yansıyacak.

Ege Adaları Turistlerini Kaybedecek

Adalardaki yüzde 30’luk muafiyet uygulamasının iptal edilmesi halinde yaşamın diğer tatil beldelerine göre daha pahalı olacağını belirten uzmanlar, Ege bölgesinin bu durumda turistlerini kaybedeceğini tahmin ediyor.

Kriz ülkesinde turizm, ekonominin büyük kısmını oluşturuyor. Geçen yıl turizmden elde edilen gelir 17 milyar euroyu buldu. ( globalturizm)

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.