KÜRESEL RİSK UZMANI TÜRKİYE TURİZMİ İÇİN NELER SÖYLEDİ?

Güncel, Sektörel Haberler, slide 17 Nisan, 09:58'de eklendi

Dünyanın genelinin son 7 yıla göre çok daha güvenli bir durumda olduğunu belirten Control Risks’in CEO’su Richard Fenning, “IŞİD terörü, belirli bir bölge ile kısıtlı. Ve o bölgede yaşanan karışıklıklar Suriye ve Irak’ın sınır komşularına yayılmıyor” dedi.

TÜRKİYE TURİZM

Dünya Seyahat ve Turizm Kurulu Başkanı Michael Frenzel ve CEO’su David Scowsill, bu yıl dünya turizminin dünya ekonomisinden daha hızlı büyüyeceğini söyledi. Kurulun verilerine göre, küresel GSYH’nin yüzde 2.9 büyümesi beklenirken, küresel turizm sektörünün yüzde 3.7 oranında büyüme göstereceği öngörülüyor. Ancak Scowsill, Tunus ve Kenya’da son zamanlarda yaşanan terör saldırıları gibi krizlerin turizm sektörüne olumsuz etkilerinin de olacağını ifade etti.

Öte yandan Control Risks’in CEO’su Richard Fenning, danışmanlık firmalarının bireysel krizleri genel bir negatif algı içinde düşünmemek gerektiği konusunda uyardığını dile getirdi. Fenning ayrıca, bu tarz negatif olayların turizm sektörü üzerindeki etkisinin çok fazla büyütülmemesi gerektiğini de söyledi. Fenning, “Bana inanmayabilirsiniz ancak dünyanın geneli son 7 yıla göre çok daha güvenli bir durumda” dedi. Her bölgenin ayrı incelenmesi gerektiğini belirten Fenning, “Örneğin, IŞİD terörü, belirli bir bölge ile kısıtlı. Ve o bölgede yaşanan karışıklıklar Suriye ve Irak’ın sınır komşularına yayılmıyor. Bununla birlikte İran ile yapılan nükleer anlaşma, tüm Orta Doğu’yu olumlu bir şekilde değiştirebilir. Aynı zamanda Afrika’da Boko Haram terörü ve Ebola’ya rağmen çoğu ülkede barış ve refah konusunda belirgin bir gelişme görülüyor” diye konuştu.

Fenning’e göre, küresel turizm sektörü için en büyük tehdit Çin’in ekonomisinin zayıflaması. Fenning, Çin’de görülen yavaş büyümenin globalleşen ekonomi için büyük bir olumsuzluk yaratacağını ifade etti. WTTC verilerine göre, Çin ekonomik etki bakımından küresel turizm sektöründe dünyanın ABD’den son en büyük ikinci kaynak ülkesi. Almanya ise Japonya’nın önüne geçerek, Çin’in ardından üçüncü sıraya yerleşti.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.